Genel Bilgi ve İçerikler

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

23

Limon kabuğu faydaları nelerdir? Mutfakların ekşi meyvesi olan ve özellikler salatalarda kullanılan limon, yüksek C vitaminine sahip bir meyvedir. Turunçgiller ailesinin ekşi çocuğu limon sarı renklidir ve iç kısmı suludur. Portakal gibi sulu olmasına karşılık doğrudan tüketilemez.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Turunçgiller dünyasının C vitamin deposu olan limon, geniş kullanım alanına sahip bir turunçgil meyvesidir. Limonun faydaları şu şekildedir:

 • Yüksek tansiyonda limon tüketilmelidir ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sistolik kan basınç seviyesini düşüren bir meyvedir.
 • Limon esansı rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve ferahlık verir.
 • Mide bulantısında oldukça etkilidir.
 • Soğuk algınlığı gibi durumlarda C vitamini takviyesinde oldukça etkilidir.
 • Romatizmaya karşı etkili olan limon gut, artrik ve yüksek ürik asitin seviyesini dengeler.
 • İltihap oluşumunu engellediğinden dolayı kansere karşı ek besindir.
 • Asit içerikli olduğundan böbrek taşı oluşumuna karşı etkilidir.
 • Kaygı bozukluğunu azaltır, yorgunluğu alır ve ruh halini düzeltir. Bu nedenle limonlu esanslar kişide mutluluk hissi uyandırır.
 • Temizlik maddelerinde kullanılan limonun leke sökücü özelliği vardır.

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Limonun iç kısmındaki sulu kısım C vitamini bakımından zengindir. Bu meyvenin kabukları da aynı şekilde yararlı özelliklere sahiptir. Pektin bileşeni ve biyoaktif bileşeni içeren kabuk kısmı, kolesterol düşürme işleminde de başarılıdır. Cilt temizliği ve akne oluşumu konusunda da başarıdır. Limon kabuğu faydaları temizlik kimyasalları kategorisinde de değerlendirilmektedir.

Limon Yağı Faydaları Nelerdir?

Kabuk ve iç kısmı kadar yağı da oldukça faydalıdır. Kabuk kısmından çıkarılan yağ yanıcı özelliklere sahiptir. Limon kolonyası alkol ile karıştırıldığı için haricen sürüldüğünde zararlıdır. Sadece limon yağı sivilcelere ve aknelerin temizlenmesi konusunda oldukça başarılıdır. Saçlara parlaklık veren limon yağı aynı zamanda saçın şekil almasını sağlar. Limon yağı faydaları başta cilt olmak üzere birçok kategoride değerlendirilir.

Limon Tüketimi ve Zararları

Limon ekşi olduğunda belli bir miktar tüketilebilir. Gastrit hastaları ve sindirim yolu hastaları doktor tavsiyeli kullanmalıdır. Günlük bir limon tüketimi yeterlidir. Grip ve benzeri üst solunum yolu hastaları için günlük toplamda bir kiloya kadar tüketilebilir.

Limonun güneş etkisini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle güneş yanıklarına limon kullanılmamalıdır. Naturel sarı ve ince kabuk limonlar diğer limonlara nazaran daha faydalıdır.

Limon Ve Karışım Kürleri

 • Günlük bir bardak limonlu su içmek enerji verir. Akne oluşumuna karşı vücudun direncini artırır ve vücuttaki zararlı toksinlerin atımında etkili olur.
 • Mide bulantısında nane ve limon karışımı kullanılır. Soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklarda etkilidir.
 • Ödem oluşumu ve atımında maydanoz limon karışımı etkilidir.
 • Yüksek tansiyonda limon ve sarımsak karışımı olumlu sonuç verir.
 • Soda limon ise fazla terlemeyle meydana gelen dengesizliği ortadan kaldırır.
 • Boğaz ağrısı, karın ağrısı ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde limon bal karışımı etkilidir. Dikkat edilmesi gereken konu bal ve limonun ılık suya eklenmesidir. 27 derecede bal etkisini kaybeder.

Limon Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan ve tamamen kimyasal olan limon tuzları, gerçek limondan yapılmaz. Bazı kimyasal karışımlarla elde edilen limon tuzu tamamen kimyasaldır. Limondan elde edilen tuz ise maliyetli olduğu için tercih edilmez. Limon tuzu zararlı mı? Ancak sağlığını düşünen insanlar için doğal limon tuzu tavsiye edilmektedir. Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri de limon tuzunun zararlarıdır.

Diğer bir konu ise limon tuzu neden yapılır? Konusudur. Doğal limon tuzu kaya tuzu veya himalaya tuzu ile yapılır. Kaya tuzu ile limon suyu aynı kapta kaynatılır ve oluşan tortu limon tuzu olarak kullanılır.

Limon tuzu ağız sağlığı, cilt bakımı, saç bakımı ve bağışıklık sistemi için faydalıdır. Piyasadaki limon tuzları koruyucu olarak kullanılır ve gerçek limon tuzu ile karıştırılmamalıdır.

Limon kabuğu faydaları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.