Genel Bilgi ve İçerikler

Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

317

Altın hesaplama nasıl yapılır? Altın, en değerli madenler arasında yer almakta. Yatırım amacıyla pek çok kişi, altını tercih ediyor. Genel olarak altın, yastık altın şeklinde alınabildiği gibi, banka aracılığıyla da satın alınabiliyor. Altına yatırım, elinde nakit bulundurmak istemeyen, “nakit bulundurduğumda hemen harcıyorum” diyen kişiler için de sıklıkla yapılıyor. Elinde altın bulunan kişiler ise, altın fiyatları arttığında veya azaldığında elindeki altınların değerini öğrenebilmek için altın hesaplaması yapmaktadır.

Altın fiyatı hesaplaması yaparken altının gramı, ayarı, niteliği son derece önemlidir. Örneğin yatırımlık 24 ayar altının fiyatı genel olarak altın fiyatlarıyla özdeşleşmektedir. Ancak yüzük, bileklik, kolye gibi ayarı 18, 14 olan altın çeşitlerinin alım fiyatları daha düşük olabilmektedir. Bu sebepten dolayı hesaplama yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır.

Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yazımızın devamında altın hesaplama konusunda sizlere yardımcı olabilecek fiyat tablosunu bulabilirsiniz. Diyelim ki hesaplama yapmak istediğiniz altın, cumhuriyet altını. Bu altın çeşidi 22 ayardır. Ve 1 adet cumhuriyet altını 7,20 gramdır. Kulpsuz lira ya da altın olarak bilinen cumhuriyet altınını hesaplamak için öncelikle 22 ayar altının şu anki 1 gram değerini öğrenerek, bunu 7,20 gram ile çarpmanız gerekir.

Altın Fiyatları Tablosu

Güncel altın fiyatları hesaplama tablosu (altin.in) internet sitesinden alınmıştır. Hesap makinenizi yanına alarak hesaplama yapabilirsiniz.

Altın fiyatı hesaplaması yaparken, elinizdeki altınların ayarlarını doğru bir şekilde kontrol etmeyi unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.