Genel Bilgi ve İçerikler

Kredi Borcu Bitmeden Vefat Edilirse Ne Olur?

11

Kredi borcu bitmeden vefat edilirse ne olur? Kredi kartı ödemesi bitmeden vefat edilirse ne olur? Sorularına cevap, günümüzde çok sayıda kişi tarafından aratılmaktadır. Krediler genel olarak ev, araba, ürün satın almak veya borç kapatmak için çekilebilmektedir. Günümüzde çok sayıda kişi bu eyleme başvurmaktadır. Kredi çekmenin en kolay yollarından bir tanesi bankalardır. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi çekme işlemleri genel olarak daha kolay olmaktadır.

Kredi Borcu Bitmeden Vefat Edilirse Ne Olur?

Peki kredi borcu bitmeden vefat edilirse ne olur? Bankadan kredi çeken kişi öncelikle hayat sigortası yaptırması gerekir. Yüksek miktarlarda çekilen kredilerde hayat sigortasının yapılması zorunludur. Hayat sigortası ekstra masraf gözüktüğü için yaptırmak istenilmemektedir. Fakat hayat sigortası ekstra masraf değil bir güvence sistemidir. Hayat sigortası yoksa vefat durumunda borç mirasçılara intikal etmiş olur.

Kredide Hayat Sigortasının Önemi

Kredi çekilen bankalarda hayat sigortası yaptırılması kredinin şartlarından biridir. Hayat sigortası beklenmedik bir anda yaşanan riske karşı alınan bir güvencedir. Kredi borcu devam eden kişinin vefat etmesi durumunda bazı istisnalar dışında kalan borçları sigorta şirketi öder.

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar

Hayat sigortasının ödeme yapmadığı istisnai durumlar şunlardır.

  • Kredi çeken kişinin ölümünde şüpheli bir durum var ise intihar gibi bunun araştırılması için sigorta şirketi otopsi talep edebilir.
  • Kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırdığı zaman bilinen ölümcül bir hastalığı varsa ve bu hastalığı poliçede belirtmemesi durumunda sigorta şirketinin öğrenmesi durumunda ödeme yapılmaz.

Hayat Sigortasında Ödenen Kredinin Mirasçılara Ödenmesi

Hayat sigortası genel borcu ödemek için yapılıyor. Vefat eden kişinin ödediği borç mirasçılarına verilmesi gerekiyor. Eğer sigorta şirketi itirazda bulunuyorsa yani bir kısmını veya tamamını ödemek istemiyorsa sözleşme incelenmeli ve hukuki işlem başlatılmalıdır.

Bu ödemeyi almak için mirasçılardan biri vefat eden kişinin ölüm belgesini götürerek bankaya başvurabilir. Eğer sigorta şirketi ödeme yapmıyorsa hukuki yollara başvurulur.

Hayat Sigortasının Olmadığı Durumlar

Hayat sigortası yaptırmadan vefat eden kişinin borçları tüm mirasçılarına geçer. Nasıl vefat eden birinin evleri araçları yani malları mirasçılarına intikal ediyorsa borçları da mirasçılarına geçer. Fakat varisler borçları ödemek istemiyorlarsa reddi miras yoluna giderek mirası reddedip, borçları da ödemek zorunda kalmazlar. Fakat Krediyi çeken kişi hayat sigortası yaptırmayıp krediye kefil gösterdiyse kredi borcundan kefil sorumludur. Hayat sigortasını gereksiz masraf görmeden yaptırılması gerekmektedir.

Kredi Kartı Kredi Borcu Bitmeden Vefat Edilirse Ne Olur?

Kredilerde olduğu gibi kredi kartlarında da hayat poliçesi yaptırılır ve vefat durumda kalan borçlar sigorta şirketleri tarafından karşılanır.

Mirasçılar vefat eden kişinin ölüm belgesini alarak bankaya gidip borcunun olup olmadığını öğrenebilirler. Eğer borç varsa mirasçılar borcu ödemek istemeyip reddi miras yoluna gidebilirler.

Kredi borcu bitmeden vefat edilirse ne olur? Sorusuna yönelik sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.