Genel Bilgi ve İçerikler

Baş Ağrısı ve Yorgunluğu Gideren Besinler

15

Baş ağrısı ve yorgunluğu gideren besinler nelerdir? Öncelikle belirtmek isteriz ki devamlı olarak süren baş ağrılarının altında farklı hastalık sebepleri yatabilir. Baş ağrısı ve yorgunluk, hemen hemen herkesin belli dönemlerde karşılaştığı durumlardır. Bazen uykusuz kalmak, stres gibi etkenler sebep olsa da bazen fiziksel efor sarf etmek bile baş ağrısı ve yorgunluğa neden olabilir.

Çoğu zaman vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk hissi, bu eksiklerin tamamlanması ile geçebilmektedir. Doğal ve sağlıklı beslenme ile, baş ağrısının geçmesine yardımcı olabilecek çok sayıda yiyecek bulunmaktadır. Sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bu yiyeceklerden bazılarını alt kısma da ekledik.

Eğer geçmeyen baş ağrısı ve yorgunluk probleminiz varsa ve sebebini bilmiyorsanız, mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Baş Ağrısı ve Yorgunluğu Gideren Besinler

Bazı besinler içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı vücudu olumlu yönde destekleyerek baş ağrısı ve yorgunluk hislerini giderebilmektedir.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi en sağlıklı tahıllardan biridir. Fiziksel ve zihinsel performansı arttırmaktadır. Dolaşım sistemini, metabolizmayı ve kalp sağlığını koruyan vitamin ve mineraller içerir. Genelde kahvaltıda tüketildiği düşünülse de, tüm gün boyunca tüketilebilir. Açlık hissini uzun süre engeller.

Süt:  Yorgunluk ve ağrı ile mücadele için süt olmazsa olmazdır. İçerdiği tritofandan dolayı beyindeki serotonin salınımını arttırır. Seroton ise iyi hissetmenizi sağlar.

Mercimek: Tam bir sağlık kaynağı olan mercimek demir, protein, kompleks karbonhidrat deposudur. Tüketilmesi de oldukça kolaydır. Çorba yapabilir, salatanıza koyabilir, yemeğini yapabilir, hatta ekmek ve keklere bile koyabilirsiniz.

Muz: Lifli besinlerin en bilinen üyesi muz, doğal enerji kaynağıdır. Beyinde serotonin salınımını arttırarak mutluluk hissi verir ve iyi hissetmeyi sağlar.

Kuruyemişler: Enerji ve canlılığı arttıran kalori barındıran kuruyemişler sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını iyileştiren B vitaminleri ve yağ asitleri içermektedir. Kuruyemişler aynı zamanda açlık hissini de geciktirir. Kar gerginliği ve baş ağrısını yok eder. Verdiği enerji ile fiziksel ve zihinsel performansı arttırır.

Kırmızı Et: Et, protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Kasları korumak, zihinsel vev fiziksel aktiviteyi arttırmak için kırmızı et tüketilmelidir. Aynı zamanda yorgunluğu da önleyen kırmızı et yüksek oranda B12 vitamini içerir.

Keten Tohumu: Vücudumuzun enerjik olmasını sağlayan protein, mineraller ve omega 3 yağ asitleri içeren keten tohumu gün boyu tüketilebilir. Yemeklerden, smoothielere ve hatta ekmeğe bile eklenebilmektedir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak, pazı, brokoli, kereviz, tere, karnabahar, lahana, marul, roka gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler vücut için sağlıklı bir madde olan klorofil bulundurur. Ayrıca A,B, C, E ve K vitaminleri de bulunan bu sebzeler zihinsel ve fiziksel olarak vücudu destekler.

Bitter Çikolata: Çikolata, kalori, yağ ve karbonhidrat içerdiğinden dolayı enerjiyi yükselterek mutluluk verir. Güçlü bir antioksidandır. Hücresel yaşlanmayı geciktirir.

Sağlık ile ilgili farklı yazılar için, sitemizin sağlık kategorisine göz atabilirsiniz. Baş ağrısı ve yorgunluğu gideren besinler nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.