Genel Bilgi ve İçerikler

İnternetten Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

27

İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? Günümüzde çok sayıda öğrenci bu soruya bir cevap aramaktadır. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından belirlenen tarihlerde kazanılan üniversiteye kayıt yaptırma aşamasına geçilir. Önceki dönemlerde kayıtlar üniversiteye gidilerek yapılıyorken artık üniversite kayıtları için kazanılan üniversitenin bulunduğu şehre gitme zorunluluğu yoktur, bu konuda da teknoloji bize hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir imkan sunmaktadır. Diğer birçok işlem gibi üniversite kayıtları da elektronik ortamda yapılabilmektedir. Kayıt işlemi e-devlet üzerinden yapıldığı için e-devlet şifresine sahip olunmalıdır.

Üniversite Kaydı için E-devlet Şifresi Nasıl ve Nereden Alınır?

E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. Şifre alınabilmesi için PTT şubesine kimlik kartınız ile gitmeniz gerekir ve 2 TL karşılığında e-devlet şifreniz oluşturulur. Bu geçici bir şifredir, siteye ilk giriş yaptığınızda yeni bir şifre oluşturmanız istenecektir. Oluşturacağınız şifre en az sekiz karakter olmalı, en az bir adet büyük ve küçük harf, sayı ve noktalama işareti içermelidir. Şifrenizi başka hiç kimse ile paylaşmamalısınız.

E-devlet şifresi ile günümüzde çok sayıda işlem kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gerekli bilgiler ile ayrıca üniversite öğrencilerinin kayıt işlemlerini tamamlaması da mümkün olabiliyor.

İnternetten Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

Sizler için adım adım internetten üniversite kaydı nasıl yapılır? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

1)  ‘https://www.turkiye.gov.tr/’ internet adresini takip ederek e-devlet giriş sayfasına ulaşınız. TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi ilgili alanlara girerek siteye giriş yapınız. Siteye ilk kez giriş yaptı iseniz şifrenizi değiştirmeniz, iletişim bilgilerinizi girmeniz istenebilir.

2) Ana ekranda sağ üst köşeye baktığınızda ‘Size Nasıl Yardım Edebilirim? ‘ yazan bir boşluk göreceksiniz, o boşluğa üniversite e kayıt yazdığınızda ‘Üniversite E Kayıt ( Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı)’ yazan bir öneri hemen altında çıkacaktır, çıkan önerinin üzerine tıklayarak yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

3) YÖK veya ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz program açılan yeni sayfada görünecektir. İstenen bilgileri kendinize uygun şekilde doldurarak ilerleyiniz.

Tüm bu aşamaları izleyerek elektronik kayıt yapılabilir. İhtiyaç olması durumunda buradan barkotlu Elektronik Kayıt Belgesi alınabilir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ayrıca üniversitelere gidilmesine gerek yoktur. Adaylar üniversitelerinin web sitelerinde yayınlanan duyuruları takip etmelidirler. İnternetten üniversite kaydı yapmak aslında çok da uzun sürmemektedir.

Üniversiteler her yıl kendilerine özgü akademik takvim hazırlar, bu akademik takvimde ders kayıt tarihleri, derslerin başlama tarihi, sınav tarihleri gibi birçok bilgi yer alır. Dersler başlamadan önce elektronik ortamdan ders kayıtlarının belirtilen tarihlerde yapılması gerekmektedir. Ders seçimi yapılırken fakültenizin ilgili bölümünün müfredatından yararlanmalısınızdır.

İnternetten Üniversite Kaydı Avantajları Nelerdir?

Üniversite kazanan öğrencilerin neredeyse tamamı bir kaç yıl öncesine kadar kayıt işlemlerini tamamlamak için okuluna önceden gitmesi gerekebiliyordu. Artık çok sayıda üniversitede kayıt işlemleri online bir şekilde yapılabiliyor. Bu da yol masraflarını azaltabiliyor. Öğrenciler bu sayede ilerleyen dönemlerde oluşabilecek ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde giderebiliyor.

İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca sitemizde eğitim ile ilgili farklı içerikleri de bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.