Genel Bilgi ve İçerikler

Sarkmış Kazak Nasıl Düzeltilir?

654

Sarkmış kazak nasıl düzeltilir? Sorusu özellikle soğuk havaların başlaması ile sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde kazak sarkmaları sıkıntı veriyor olabilir. Sevdiğiniz kazakların bu hale gelmesine özüm bulabilirsiniz.

Kollardaki Sarkmaları Düzeltmek

Kazak kollarında sarkma varsa, olağandan daha geniş ve asimetrik görüntü veriyorsa,  dikiş biliyorsanız kendiniz bilmiyorsanız bir terzi yardımıyla bu sorunu yok edebilirsiniz. Kol sarkmasında gereksiz büyüyen bölümü ancak keserek ve dikerek düzeltmeniz mümkündür. Kol ağ kısımlarındaki sarkmalarda alttan birkaç santimetre kadar parça kesilerek eski kalan bölümle aynı hizaya getirilerek dikilebilir. Geniş delikli örgülerde kendiniz işin içinden çıkamayabilirsiniz.

Alt Kısımları Düzeltmek

Kazak altında, sağ veya sol kısımlarında oluşan sarkmalar için önce kazağınızı ters çevirin ve bir kalem yardımıyla hangi alanda fazlalık olduğunu düzgünce işaretleyin. Bunu bir cetvelle yaparsanız pürüzsüz dikiş sağlanır. Bu parçayı iyi kesen bir makasla kesin ve dikiş kısımlarını aynı hizadan birleştirin. Dilerseniz kesmeden sadece içeri alarak da toparlama yapılabilir.

Kazak Bel Bölümündeki Sarkmaları Düzeltmek

En kolay çözümlerden biri kazak sarkması bel kısmında olduğunda yapılabilir. Beli genişleyen ve çok bol duran bir kazak için kemerle çözüm bulabilirsiniz. Kemer dışında aksesuar amacı taşıyan ince bir kuşak da size yardımcı olabilir. Bel kısmını daraltmak için arka bölüme hafif çizgili bir desen vererek de pile yapılabilir. Bu işlem için eşit aralıklarla katlama yaparak o kısmı bölgesel dikebilirsiniz.

İp Sarkması Nasıl Düzelir

Kazaklarda ip çıkıntısı varsa öncelikle bunu kesmemelisiniz. Keserseniz sökük haline döner ve delik oluşacağı için daha zor bir durum oluşur. Bu nedenle bir tel toka ya da ucu kancalı ince bir iğne alarak o kısmı içeri sokun. İçerik soktuğunuz alanın çok gerilmemesine özen gösterin. Yani ipin aynı uzunlukta kalarak ters yöne geçişini sağlamalısınız.

Kazakların Neden Sarktığına Odaklanın

Bir sorunu düzelttiğinizde devamlı aynı pürüzü tekrar yaşıyorsanız nedenini yok etmeniz en mantıklı bir süreç olacaktır. Sarkan kazaklar genelde çok çekiştirildiği, hor kullanıldığı veya yanlış sıcaklıkta ve programda yıkandığı için sarkar.  Bu nedenle kullanım talimatlarına göre bir ürünü giymeniz ve temizlemeniz önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.