Genel Bilgi ve İçerikler

Peter Drucker ve Eserleri

57

Peter drucker ve eserlerinden bahsetmek isteriz. Modern kurum ve kuruluş yönetiminin babası olarak kabul edilen Peter Drucker, yönetim alanında yazdıkları ve dile getirdikleri ile tüm dünyadaki yönlendirici ve yönetsel yasaların bir açıdan yeniden oluşmasında etkileyici bir rol oynayan yönetim bilimi düşünürüdür. Bu nedenle tüm dünyada yönetim bilimi gurusu olarak tanınmaktadır.

Peter Drucker ve Eserleri

Gelelim Peter Drucker ve eserlerine. Tüm hayatı boyunca pek çok kitap ve makaleye imza atan Drucker, yönetim dünyasını yeniden oluşturmuş ve eserleriyle etkilemiştir. Drucker’ın; yönetime verdiği önem, amaçları öne çıkardığı amaçlara göre yönetim yaklaşımı, üst düzey personele yüklediği yönetim fonksiyonları, verimlilik arayışları, kurumun performansına verdiği önem, bilgiye ve bilgi bilimine yaptığı vurgu, yönetim danışmanlığını kurumlaştırması gibi getirdiği yenilikler, bugün “yönetimi” yeniden yapılandırmıştır. Drucker’in yönetim konusunda ele aldığı eserlerinden bazıları; 1939 yılında yazdığı ilk kitabı The End of Economic Man, 1946 yılında yazdığı ikinci kitabı The Concept of the Corporation, 1954 yılında The Practise of Management ve son olarak 1993 yılında yazdığı son kitabı The Effective Executive’dir.

1930’ların sonlarında yazdığı The End of Economic Man adlı kitabında henüz kimsenin dile getirmediği 1940’ların sanayi toplumunu tarif etmeye başlamıştı ve bu kitap sayesinde büyük bir ilgi topladı. 1945 yılında General Motors’da görev almaya başlayan Drucker, ilk defa kurum ve kuruluşları yakından incelemiş ve gözlemlemiştir ve bu sayede de 1946 yılında Concept of the Corporation adlı kitabını yayınlamıştır. 1954 yılında ise en önemli ve üne sahip kitapları arasında gösterilen The Practice Of Management adlı kitabında yönetimin sanat ya da bilim olmadığını, bir meslek olduğunu dile getirmiştir. Bu kitabında büyük kurumlardaki yönetim anlayışı üzerinde durmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.