Genel Bilgi ve İçerikler

Günümüzde Kullanılan Zararlı Bitkiler Nelerdir?

35

Günümüzde kullanılan zararlı bitkiler nelerdir? Bu bitkilerin gerçekten şifa verici özellikleri olmasına karşın, onları eğitimli kişilerin kullanımına bırakmak gerekir. Arkadaş ve aile bireyleriniz üzerinde deneme yapmamalısınız. Aşağıda bunlara yaygın olarak bilinen adları ile yer verilecektir;

Günümüzde Kullanılan Zararlı Bitkiler Nelerdir?

Zararlı bitkiler, içeriğinde zehir ve toksik içerebilmektedir. Kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Günümüzde kullanılan zararlı bitkiler genel olarak şu şekildedir:

Kurtboğan bitkisi

Deriden emilebilen ölümcül bir zehir içerir. Karıncalanma, uyuşukluk, mide bulantısının yanı sıra, panzehiri yoksa ölümle sonuçlanabilecek pek çok başka rahatsız edici belirtinin görülmesine neden olur.

Güzel Avrat Otu

Son derece zehirli olan güzel avrat otu, derideki kesiklerden emilebilir. Halüsinasyon, felç, koma ve ölüme neden olur.

Damiyana

Afrodizyak etkileri olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Ancak o da mide bulantısı yapar, idrar söktürür ve tadı son derece acıdır. Diğerlerine göre yetiştirmesi daha güvenli olan bir bitki olsa da, günümüzde tentürü ve hapları satılmaktadır. Bunlar çok daha güvenli ve tüketimi daha konforludur.

Ökseotu

Yaprakları ve yemişi zehirlidir, yendiğinde kalp krizi, kasılma ve ölüme neden olur. İki üç tanesi bir çocuğun ölümüne neden olmaya yeterlidir.

Kahkaha Çiçeği / Çit Sarmaşığı

Kahkaha çiçeği tohumları vizyon görülmesine neden olsa da, bulantı yapar , karaciğer fonksiyonlarını etkiler ve hamile kadınlar ile doğmamış çocuklarına son derece zararlıdır. Piyasada satılan hali çoğunlukla cıvayla işlendiği için, yukarıda sayılanlara ek olarak kusma, ishal ve karaciğer hasarı belirtilerinin görüldüğü cıva zehirlenmesi tehlikesi bulunmaktadır. Dahası, çit sarmaşığı asalak ve tırmanıcı bir bitki olduğundan, çoğumuz onu bahçemizden uzak tutmak isteriz. Ayrıca diğer bitkilere sarılarak onları boğma eğilimindedir.

Kızılcık Ağacı

Günümüzde kullanılan zararlı bitkiler arasında yer almaktadır. Uyuşturucu özelliğe sahiptir, kasılmaları olanları sakinleştirmek ve yatıştırmak için çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Ne var ki, aynı zamanda baş dönmesi, sersemleme, seğirme ve nabızda düzensizliğe de neden olabilir.

Tatula

Tatula son derece zehirlidir. Çevresinde dolanan hayvanları kötü bir koku yayarak ve mide bulandıran bir tatla uyarır. Derideki kesiklerden ya da bitkiye dokunduktan sonra ellerin göze ve ağza sürülmesiyle rahatlıkla emilebilir. Gözbebeğinin büyümesi, görüntü azalması, baş dönmesi, sayıklama ve ölüme neden olabilir.

Kediotu

Kediotu bu grupta kullanılan bitkilere göre güvenlidir, sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Uyku vermesi için kediotu yaprakları 12 saat suda bekletildikten sonra, süzülerek içilir. Ancak sık ya da fazla kullanılması depresyon, baş ağrısı ve kalbin yavaşlamasına neden olur. En iyi sonucu elde etmek için kediotu bir ila iki hafta kullanılıp, ardından bir o kadar süre de kullanımına ara verilmelidir. Kediotunun çok güçlü bir kokusu olduğunu ve kedileri çektiğini belirtmekte yarar vardır. Kediler bitkinin üzerinde dönüp durduğundan bitkinin büyümesini engelleyebilirler.

Pelin Otu

Ana maddesi apsent (düzenli kullanan kişilerde körlüğü neden olan bir sıvı), olduğu için bu ot daha çok aşırı gaz ve solucan tedavisinde kullanılmaktadır. Tadı hiç de hoş olmadığından, küçük bir miktarı bile bulantı yapabilir. Pelin otunun aşırı kullanımı baş dönmesi, uykusuzluk, kabus ve kasılmalara neden olabilir.

Günümüzde kullanılan zararlı bitkiler nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.