Genel Bilgi ve İçerikler

Müzik Notaları Ne Demek?

Müzik Nedir?

183

Müzik notaları ne demek? Çok sayıda kişinin hayatı müzik kavramı ile içli dışlıdır. İnsanlar çalışırken, metroda – tramvayda, yürürken, koşarken, kısacası her an her yerde müzikle baş başa kalmak ister. Kimi müzikle geçmişini hatırlar, kimi gelecek hayali kurar, kimi acılarını pekiştirir, kimi ise uzak diyarlara yelken açar. Müzik notası nedir? Sorusundan önce gelin müzik nedir? Sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Müzik Nedir?

Her müzik, müzik notaları sayesinde oluşmaktadır. Ruhu besleyen, insanın en derinlerine ses veren şeydir müzik. İç dünyamızda yaşadığımız her şeyi notalara, sözlere dökmememizi duygularımızı en saf haliyle göstermemizi sağlar.  Dinlemek de bir o kadar etkilidir tabi ki. Dinlediğiniz bir parça sizi uzandığınız koltuktan alır bazen sokaklara bazen okyanus aşırı yerlere bazen de gökyüzüne kadar götürebilir mesela.

Hayal gücünün, yazanın gerçek yüzünün, dinleyenin kendi özünün ve hayatın gerçeklerinin ortaya çıktığı yerdir müzik. Bazıları kırılgandırlar ve bazıları da o kırılganlıklara inat bizi ayakta tutabilmek için o kadar sert şeyler yazarlar ki çökmüş oturuşumuzu düzeltip silkeleriz kendimizi o anlığına. Basit birkaç heceyle bile kendimize güvenmemizi sağlayan, psikologların sağlayamadığı terapiyi sağlayan sanatçılar çok fazla.

Müzik ne içindir?

Müzik; görmediğimiz yaşamlardan haberdar olmamız için verilen evrensel mesajlardan oluşur. Hüzünlü melodilerin altında hep ayakta durmamız gerektiğini fısıldayan bir ses vardır. Olumsuz her şeyin üzerine toprak atmamızı ve mutlu olmak için elimizden gelen her şeyi yapmamızı fısıldayan bir ses…

Bu sesi dinledikten sonra söylediklerini yapmak verilen bir ödevi yapmak gibidir. Yaşadığımız hayatta karşımıza çıkan engelleri devirip bir yıkıntıya yol açmak yerine o engelin üzerine çıkıp dibine merdiven döşemek gibidir.

Veyahut müzik olmasaydı… Tahmin edilmesi pek kolay değil. Müzik ortaya çıktığından beri aynı ismi taşımakta; “ruhun aşı, ruhun gıdası” ruh aç kalırsa ne olur peki? Duygular ne denli bir karmaşaya sürüklenir? Özellikle yeni nesil müzik ile o kadar iç içe ki her an için açıp dinleyecek bir şeyler bulabiliyorlar. Teknolojinin katkısı önemli bir ölçüde olsa da gençler müziksiz tek bir an bile geçirmiyor neredeyse.

İlk aşkları hatırlamak için, son aşkları sürdürmek için, çocukları huzurlu uykulara ağırlamak için, insanlara güzellikleri sunmak için… Her an için müzik vardır. Kalıplara sığdırılmadan kişiye hoş gelen bir ses, basit bir tuş sesi, ezgilerden oluşur ve ezgiler her daim müziği oluşturur. Önemli olan bu ezgileri öyle bir ahenkle birleştirmek ve sonucunda dinleyeni büyüleyecek şarkılar yapmaktır.

Can alıcı soru, müzik mutluluk ya da hüzün getirir mi? Tabi ki getirir. Öyle bir getirir ki hem de… Annesi ölen bir çocuk dinlediği son şarkıyı unutmaz, aşık olan bir kadın adamın yüzünden başlayıp ayak parmaklarına kadar onu hatırlatan müziklerden vazgeçmez, acı çeken bir adam göz yaşlarına sebep olan kimseyi ortada bırakmaz. Herkesin herkese adadığı bir parça vardır. Adı geçince mutlu olduğunuz bir insanla kaffede dinlediğiniz arabesk bir müzik sizi mutlu edebilir ya da gözünüze ilişince kalbinizi paramparça eden bir insanla dinlediğiniz mutluluk şarkısı sizi mezara koyabilir. Bir müziğin olabilmesi için, o müzik içerisinde do re mi notaları mutlaka vardır.

Müzik Notaları Ne Demek?

Çok sayıda kişi müzik notası nedir? Şeklinde arayış içerisinde olmaktadır. Müzik notası, müzikal sesleri simgeleyen işaretler olarak bilinmektedir. Nota sözcüğünün anlamı, bir fikri daha sonradan hatırlamak adına işaretlerle bir yere o fikri temsil edecek biçimde yazıya dökmek manası anlamına gelir. Nota sayesinde müzik okunup yazıya dökülmektedir. Herhangi bir çalgıyı çalabilmek isteyen kişiler ise genel olarak o çalgıyla ilgili nota aramaktadır. Örnek olarak flüt notaları gibi…

Müzik notaları bulabilmek için tercih edilebilecek en güzel sitelerden bir tanesi muziknotalari.com ‘dur.

Kolay Müzik Notaları Ne Demek?

Kolay nota, genellikle içeriği çok karışık olmayan notalardır. Sıklıkla bu konuda kolay bir şekilde müzik çalabilmek isteyen kişiler arayış içerisinde olur. Örneğin bir kişi yeni bir müzik aleti aldıysa ve bu aletin kullanımını öğrenmek istiyorsa kolay nota arayabilir. Bu tür do re mi notalarına hızlı bir şekilde muziknotalari.com internet sitesiyle ulaşmak mümkündür.

Müzik notaları ne demek? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.