Genel Bilgi ve İçerikler

Futbol Nasıl Güzel Oynanır?

287

Futbol hemen hemen hepimizin en azından bir kere oynadığı ve izlediği bir spor dalıdır. Bazılarımız bu oyuna tutkusunu ölene kadar da sürdürmektedir. Bazıları ise birkaç kere bu spora şans verdikten sonra dönüp pek bakmamıştır. Yine de sadece bir spor dalı olarak değil birçok insanın hayatının hatırı sayılır bir noktasını işgal eder. Peki, futbol nasıl güzel oynanır?

Futbolu En Güzel Oynayanlar Kim?

Bu soruya verilecek cevap futbolun tarihi kadar eski. 80’lerde futbolu izlemiş şanslı nesil elbette bu soruya şüphesiz Brezilya der. Brezilyalıların Jogo Bonito olarak adlandırdığı “Güzel Oyna” felsefesi şüphesiz o zamanları izleyen herkesi etkilemiştir. Televizyonun yaygınlaşması ve Dünya’nın globalleşmesi ile de bağlantılı olarak 1982 Brazil kadrosu Dünya Kupasını kazanamayan en iyi kadro olarak anılır. Socrates, Zico ve Falcao gibi değerli oyuncuların harika futbollarına rağmen Brezilya o Dünya Kupasını kazanamaması ardından hoca Tele Santana Jogo Bonito’yu bir kenara bırakarak artık yer yer sıkıcı olan Avrupalıların tarzına geçiş yaptığından beri Brezilya bu tahtı vermiş gibi duruyor. Günümüzde artık Milli Takımlardan ziyade kulüp takımlarının bu soruya cevaplar verebildiğini görüyoruz.

Futbol Güzel mi Oynanır, Güzel mi Oynatılır?

Spor artık hocalarından da ön plana çıktığı bir oyun haline geldi. Brighton gibi son dere mütevazi kadroya sahip bir İngiliz kulübü bile Arsenal veya Liverpool kadar güzel bir futbol oynayabiliyor. Şüphesiz bunda oyuncuların üst düzey gayreti kadar Graham Porter’ın sistemi de son derece etkili. Yani eldeki oyuncular kadar hocanın da son derece önemli bir yeri var.

Futbol Nasıl Güzel Oynanır?

Gelelim asıl sorumuza. Futbol nasıl güzel oynanır? Futbolu güzel oynamak için son derece yüksek bir konsantrasyon gerekir. Bu konsantrasyon takım uyumu ile birleşince de ortaya seyir zevki yüksek bir şey ortaya çıkıyor. Efsane antrenör Arsene Wenger’in “orkestra” olarak adlandırdığı bu çalışmaya son dönemin filozof hocası Jurgen Klopp “Beraber hata yaparak doğruyu bulmak” adlandırıyor. Sürekli boşluklar arayan, rakibi yoran, 3.bölgede daha çabuk seri paslarla çoğalan takımlar bugünün en güzel oynayan takımları oluyor. Bu da son derece kolektif bir çaba gerektiriyor.

Bölgenizde yer alan bir futbol kulübüne yazılmanızın da size oldukça faydası olur. Takım arkadaşlarınızla antreman yapabilirsiniz bu sayede. Hocanızdan yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Amatör maçlara çıkabilirsiniz. Kim bilir, belki de geleceğiniz parlak olur…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.