Genel Bilgi ve İçerikler

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir?

77

Zerdeçalın faydaları ve zararları nelerdir? Öncelikle zerdeçal nedir? Altın baharat olarak bilinen bitki mutfaklarda özellikle Hint mutfağında kullanılan yararları olan sarı bir baharattır. Kök halindeki bitkinin toz hali kullanımı daha kolay olduğundan daha çok tercih edilmektedir.

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sizler için bu yazımızda zerdeçalın faydaları ve zararlarından bahsedeceğiz. Zerdeçal baharat olarak kullanımının yanında çay olarak tüketilebilen bir bitkidir. Ayrıca kapsül biçiminde piyasa da satışı yapılmaktadır. İçerisindeki bileşenler kurkumin bulunur. İyileştirici özelliği ile kuvvetli bir yapısı vardır.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçal bir bitkidir. Genel olarak toz haline getirilmek için kullanılır. Zerdeçal nereden alınır? Marketlerde ve aktarlarda bulunmaktadır. Zerdeçal nerelerde kullanılır? Tatlılarda, çorbalarda, çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra şifa bulmak, hastalıklardan korunmak amacıyla da zerdeçal kullananlar vardır. Örneğin zerdeçal çayı yapmak gibi.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Peki zerdeçalın faydaları nelerdir? Doğal bir antibiyotik olarak görülen zerdeçal mikropları ve enfeksiyonları vücudunuzdan uzaklaştırmaya yarar. Karaciğeri yenileyici özelliği ile yağlanmayı önleyici ve koruyucu özelliği bulunmaktadır. Zerdeçal ayrıca kanser hücrelerine karşı savaş açar ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Yararlı baharat zerdeçal hücre yenilenmesi sağlayarak yaraların iyileşmesinde ve temizlenmesinde etki eder. Cilt sorunları olan kişilerde sivilce ve aknelerin giderilmesinde etkilidir. Sindirim sistemi için oldukça yararlı bir bitkidir.

Kilo problemi olan kişilerde iştah kesici özelliği sayesinde kilo vermenizi kolaylaştırır yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır. Düzenli kullanım ile kadınlarda adet düzensizliği hormonal düzensizliğin giderilmesinde zerdeçal kullanılması tavsiye edilir.

İçeriğinde madde kukurinin etkinleştirilmesi için karabiber ve süt gibi maddelerle karıştırılıp tüketilmesi tavsiye edilir. Yemeklerde ve çorbalarda lezzet katmak için zerdeçal baharatını kullanabilirsiniz. Zerdeçal in bilinen faydaları;

  • Hazmı kolaylaştırır
  • Yağ yakımını hızlandırır
  • İştah kesicidir
  • Kabızlık ve şişkinliğin giderilmesini sağlar
  • Hormon düzensizliğini giderir

Zerdeçalın Zararları

Sizler için zerdeçalın zararlarından da bahsetmek isteriz. Zerdeçal ’in çok görülen yan etkileri görülmemiştir ancak bazı sağlık sorunu olan kişilerde dikkatli kullanılmasında yarar vardır. Bazı kişilerde baş dönmesi mide bulantısı ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Doz alımına dikkat edilmelidir emziren ve hamile anne adaylarının kullanmadan önce doktoruna danışması önemlidir. Bazı hastalar için zerdeçal kullanımı önerilmez özellikle safra kesesi sorunu olan hastalarda zerdeçal kullanımı tavsiye edilmez. Zerdeçal kan pıhtılaşmasının yavaşlamasına neden olur pıhtılaşma sorunu olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Kan şekeri düşük olan diyabet hastalarının zerdeçal kullanmaması gerekir. Mide sorunu reflü problemi olan kişilerde zerdeçal yararlı olmaz. Zerdeçal demirin emilimini azaltacağından kansızlık ve demir eksikliği olan kişilerin kullanması sakıncalı olabilir.

Erkeklerde testosteron hormonunun yetersizliğine neden olduğundan kısırlık sorununa neden olabilir kullanımına ve dozuna oldukça dikkat edilmelidir.

Zerdeçalın faydaları ve zararları nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.