Genel Bilgi ve İçerikler

Verginin Tahakkuku Nedir?

8

Günümüzde vergi avukatı, vergi hukuku konusunda faaliyetlerini sürdüren avukatlara denilmektedir. Bu yazımızda, verginin tahakkuku nedir? Değineceğiz. Tahakkuk dilimizdeki anlamı ile gerçekleşme, meydana gelme olarak ifade edilebilir. Bu kelime vergisel konular açısından düşünüldüğünde belirli bir dönem içerisinde beyannamesi düzenlenerek vergi dairesine bildirimi gerçekleşmesi gereken vergilerin bildirimi sonucunda meydana gelen, yani doğan borcu temsil etmektedir. Ortaya çıkmış olan ve sonuçlanmış şekilde ödenmeyi bekleyen şeklinde tanımlanması olarak düşünülebilir.

Verginin Tahakkuku Nedir?

Verginin tahakkuku, verginin kesinleşmiş hali, tarh ve tebliğ edilen vergi ödemelerinin ödenecek hale gelmesi durumunda olduğunu işaret etmektedir. Tarh işlemi ile birlikte diğer işlemleri tamamlanmış durumda olan verginin mükellef olan kişiye tebliği gerçekleştikten sonra herhangi bir itiraz durumu söz konusu olmaması halinde kesinleşmiş şekilde belirlenmiş olan vadeye göre ödenmesi gereken duruma gelmektedir. Söz konusu olan verginin kesinleşmiş olması için, gerçekleşme aşamasından sonra mükelleflerin vergi borcuna itiraz etmemeleri ve vergiyi kabul etme durumu söz konusu olmaktadır.

Gerçekleşmek anlamına gelir. Gerçekleşmiş durumda sayılan bir vergi ya da borcu geçerli bir yapıya sahip durumda olan belgelere dayalı ve ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş durumda olarak ödenebilir hale gelmiş olan vergi ya da borç tutarı şeklindedir. Her türden alacağın tahsil edilebilir hale gelmesi ya da borcun ödenme aşamasına erişmesi için öncelikli olarak kesinleşmiş olması ve kayda geçirilmiş olmasının gerekliliği söz konusudur. Vergi hukuku konusunda danışmanlık hizmetlerinden Fatih Aras aracılığıyla yararlanabilirsiniz.

Tahakkuk Fişi

Devletin vergi alacağının mükellef kişiden tahsil edebilmesi için mükellefin vergi dairesine verdiği beyannameye uygun olmalıdır. Ancak bu şekilde beyannameye karşılık olarak bir Tahakkuk Fişi meydana gelir.

Mevzuat kapsamında tahakkuk işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve gerçekleşmiş olan vergi tutarının, vergi mükellefinin tahakkuk fişi ile bildiri yapması gerekliliği söz konusu olmaktadır.

https://www.fatiharas.com/vergi-hukuku/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.