Genel Bilgi ve İçerikler

İş Görüşmesinde iş Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

94

0İş görüşmesinde iş mülakatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Çok sayıda kişi iş aramaya devam ediyor. Ve bazıları tam buldum derken, mülakatta bazı şeylere dikkat etmediği için ön elemeden geçemiyor ve işe alınamayabiliyor. İlk etapta göstereceğiniz izlenim son derece önemli.

İş Görüşmesinde iş Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pek çok kişi iş ilanları aracılığıyla arayış içerisinde olmakta ve bu sayede iş bulabilmektedir. Eğer bir iş için kabul gördüyseniz, mülakata tabi olabilirsiniz. Peki iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

a) Araştırma

Çalışmayı umduğunuz şirket hakkında araştırmalar yapın. Şirket hakkında ne kadar çok bilgi öğrenirseniz görüşme esnasında o kadar iyi bir izlenim bırakırsınız. En etkili iş arama yollarından önem arz eden kısımlardan birisidir. Araştırma yapmanız o şirket de neye ihtiyaç olduğunu ve o ihtiyacın gerçek anlamda size uyduğunu ve işi benimseyerek istekli olduğunuzu gösterir.

b) İşe Göre Giyinin

Görüşmeye çalıştığınızda ne giyeceğinizi düşünün ve hazırlayın. Eğer işiniz el emeği makine op. Düz işçi vs. gibi pozisyonlarsa saç sakal kıyafet derli toplu giyinin ve göze hitap edecek şekilde hazırlanın. Eğer ki pozisyonunuz idari kısım ve beyaz yaka ise mutlaka ve mutlaka takım giyip kravat takmayı ihmal etmeyiniz.

Olabildiğince uyumlu giyinin göze batan aşırı parlak farklı şeyler giymemeye özen gösterin. En etkili iş aram yollarındanyine önemli bir konu ise görüşmeye mülakata giderken çiçekli böcekli değişik simgeli kıyafetler giymemeye dikkat edin. O şekilde giyinmek kurumsal bir yer ilk görüşmede size şımarık laubali gibi izlenimler bırakabilir. Ve saç sakal görünümünü de unutmayın

c) Erken Gidin

Görüşmeye 10 15 dakika önceden gidin ama tabi erken dediysek de 1 2 saat önceden gitmeyin! Ancak geç kalmanız sizi zora sokacağı için ve görüşmeye nefes nefese koştura koştura heyecan ve stresinizi atmadan girmemek için 10 15 dakika önceden gitmek de fayda vardır. İş görüşmesinde, iş mülakatında dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de görüşmeye erken gitmektir.

d) Adres ve konum bilgilerini öğrenin

Görüşmeye çağırıldığınız da gideceğiniz konumun bilgilerini adres vs. gibi yerlerini mutlaka öğrenin internet de konumlarının olup olmadığını sorun yok ise konum atmalarını rica da bulunun.

e) Rahat ve Pozitif Olun

Uzmanlar görüşmeler de ilk 3 saniyenin çok önemli olduğunu söylüyor. Görüşmeyi gerçekleştirdiğiniz kişi bu kısa sürede hal ve hareketlerinizden sizin bir profilinizi beyninde oluşturabilir. Eğer ki gecikir ve panik halinde olursanız bu size aşırı olumsuz bir izlenim bıraktırır. Bu da en etkili iş arama yolların dan en olumsuz durumdur Rahat olun o iş sizin sorulan soruları öğrenmek istediklerini onlara rahat bir şekilde nakledin ve işinizi kapın 😊

f) Empati Kurun

Evet empati kurun bir firmaya iş görüşmesine gideceksiniz ve gitmeden o firmayı araştırıp hakkında bilgiler edindiniz. Siz o firma yetkilisi, yöneticisi vs. olsanız sizden neler öğrenmek ister neler almak istediniz. Empati kurup kendinize gelecek soruları düşünebilir ve rahatlıklar görüşme anında cevaplayabilirsiniz.

g) Gülümseyin

Aslında gülmeyi hayatımızın hiçbir yerin de eksik etmemeliyiz. Görüşmeye gittiğiniz de asık suratlı ve sinirli gözükmeyin gülümseyin yüzünüzde hep bir tebessüm olsun.  Gelen sorulara karşı tebessümle verdiğiniz cevaplar sizin nazikliğinizi gösterir ve en etkili iş arama yollarına büyük bir artısı olan katkıdır.

6- Vücut Dili

Uzmanlar bu konuda iş görüşmesine gittiğimiz de göz teması kurmamızı ve kendimizi bilgili kendimiz gibi gösteren mimikler yapmamızı öneriyor. Ve tek tek tane tane anlaşılır bir şekilde kelimeleri yuvarlamadan veya çok hızlı çok yavaş konuşmadan kendimizi ifade etmemizi söylüyorlar. Sorulara kısa ve ne cevaplar verin, dürüst olun. Şirke hakkında yerinde sorular sorun. Görüşmenin sonunda işi hala istiyorsanız ve size uygun olduğunu düşünüyorsanız bunu rahatlıkla dile getiriniz.

İş görüşmesinde iş mülakatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Güncel ilanlara göz atmak isterseniz işiniz burda sitesine giriş yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.