Genel Bilgi ve İçerikler

Üniversite Giderleri Ne Kadar? Üniversite Öğrencilerinin Aylık Giderleri 2022

15.013

Üniversite giderleri ne kadar? Üniversite öğrencilerinin aylık giderleri ne kadar?  Öğrenci evi masrafları ne kadar? Gibi sorularınıza cevap verebilmek adına sizlerleyiz. 2022 yılı üniversite giderleri, döviz kurundaki artışlar nedeniyle yükselmiş durumda. Üniversiteye yeni başlayacak kişilerin ve ailelerinin en merak ettiği konulardan biri, ortalama bir üniversite öğrencisinin aylık harcamalarının toplamının kaç olduğudur. Yaşam tarzı ve okunan okulun bulunduğu şehre göre çok değişken olan üniversite öğrencilerinin aylık masrafını ortalama olarak konumuzda inceleyeceğiz.

Üniversite Giderleri Neler?

Üniversitelerin çok sayıda gideri olmaktadır. Bu giderlerden bazıları ise şu şekildedir. Merkezi yönetim bütçesinde var olan ödenekler, personellerin giderleri, sosyal güvenlik, devlet primi giderleri, mal ile hizmet alımlarına yönelik giderler, cari transfer giderleri ile sermaye giderleri şeklindedir. Üniversitelerin en büyük gider kalemini ise personel giderleri oluşturmaktadır…

Üniversite Öğrencilerinin Aylık Giderleri Ne Kadar?

Üniversite öğrencilerinin aylık giderleri ne kadar? Sorusuna bazı alt başlıklar altında cevap verebiliriz. Üniversite içerisinde olan giderler. Sınavlar dönemindeki giderler (Fotokopi çekimi v.s). Yiyecek giderleri. Yurt giderleri ve benzeri kriterler baz alınarak gider hesaplaması yapılabilir.

Üniversite Yaşamı

Üniversite yaşamı, maddi açıdan hayatın ucunda yaşandığı dönemlerden biridir. Tüm öğrenciler kendince parasızdır ve klişe öğrenci hayatının bazı durumlarına maruz kalırlar. Öğrenciler için en önemli harcama kalemi barınma ve yemektir. Bundan sonraki giderler kısılabilir ve düzenlenebilir. Ancak belirttiğimiz iki gider kesin olarak harcanacak giderlerdir.

2022 yılı itibari ile bilindiği üzere 650tl’den fazla oldu. Öğrenciler bu miktar karşılığında en iyi şekilde ihtiyaçlarını karşılamak adına çaba göstermektedir.

Üniversitede Barınma Giderleri

Ailesinin bulunduğu şehrin dışında üniversite okuyacak gençlerin mutlaka barınacak bir yer bulmaları gerekmektedir. Ailenin yanında yaşayacak öğrencilerin barınma ve yemek problemi olmayacaktır. Bu da masrafların neredeyse hiç olmaması demektir. Fakat şehir dışında okuyacak öğrencilerin iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlar yurtta kalmak veya eve çıkmaktır. Yurt için de ya devlet yurtlarına başvurulmalı ya da özel yurda gidilmelidir. Devlet yurtları ülkenin yerinde aylık minimum 210tl ‘dir. Özel yurtların fiyatları ise konuma göre değişmektedir.

İstanbul’da fakülteye yakın bir özel yurtta 2 kişilik oda yıllık minimum 25.000TL dolayında olurken, Anadolu şehirlerinde benzer yurtların yıllığı 10.000-15.000TL arasıdır. Bu ödemeyi 12 aya bölerek aylık barınma giderinizi hesaplayabilirsiniz. Fakat her öğrencinin hayali yurtta kalsa bile eve çıkmaktır. Herkes evin yurttan çok daha masraflı olduğunu düşünmektedir ancak bazı durumlarda ev daha mantıklı olmaktadır. 2+1 eşyalı bir eve çıkan İzmir’li öğrenciler aylık 1000-1500TL kira ödemektedirler. Bu da kişi başı 500-750TL demektir. Anadolu’daki şehirlerde bu fiyatlar çok daha ucuzdur. Aynı evi Anadolu şehirlerinde aylık 500-1000TL yani kişi başı 250-500TL aralığında bulabilirsiniz. Yurtla kıyaslandığı zaman çok daha ucuzdur fakat eve çıkıldığı zaman fatura ve benzeri masrafları da eklenmektedir. Bu durum yurtla evi neredeyse kafa kafaya getirmektedir. Bu tercih öğrencinin ve ailesinin kararıdır.

İstanbul’da ev kiraları ise oldukça yüksektir. Anadolu genelinde aylık 300-800tl arasındaki kiralık evler, İstanbul’da minimum 1700-2000-2500tl civarında olabilmektedir. Bu yüzden ekonomik açıdan öğrencilerin üniversite giderlerini azaltabilmesi için yurtta kalması daha iyi olabilir.

Üniversite Öğrencilerinin Yiyecek Masrafları

Bazı yurtlar hizmetinin yanında yemekte sunmaktadır fakat bazı yurtlarda bu durum ek ücrete tabi olabilir. Devlet yurtlarında ise yiyecek bir miktar ücretsizdir. Ayrıca tüm üniversitelerin yemekhane hizmeti bulunmaktadır ve haftalık olarak oldukça ucuza alınabilir. Haftalık 15-30TL gibi ücretlerle okulunuzun yemekhanesinde de çeşit çeşit yemekler yiyebilirsiniz. Eve çıkan öğrencilerde günün bazı zamanlarında okul yemekhanelerine kayıt olabilirler. Ayrıca öğrenciler dışarıdan yemek yemeyi oldukça sevmektedirler. Dışarıdan yenen yemeklerde aylık olarak 200-1000TL gibi bir masraf çıkarabilir.

Üniversite Öğrencilerinin Eğlence Masrafları

Tüm öğrenciler müzeleri gezmek, yeni yerler keşfetmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek isterler. Bu yüzden bu masrafların da hesaplanması gerekmektedir. Öğrencinin isteğine ve aktifliğine göre aylık bu masraflar 100-1000TL arasında olabilir. Bu masraf birçok kişi tarafından göz ardı edilse de, öyle olmaması gerekir. Öğrenciler sadece dersleri öğrenmek için değil, hayatı öğrenmek için üniversiteye gitmektedirler.

Üniversite Öğrencileri İçin Diğer Masraflar

Kitap masrafları, beklenmeyen masraflar gibi masrafların bulunduğu bu kalemde göz ardı edilmemelidir. Üniversite hayatında birçok beklenmedik masraf ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple her zaman birikim yapılması gerekmektedir.

Tüm masrafları bir araya getirdiğimizde Büyük şehirlerde yaşayan öğrencilerin aylık masrafı 1000-5000TL arası olabilirken, Anadolu şehirlerinde bu masraflar 500-2500TL olabilir. Bu masraflar fazla gibi gelse de oldukça azdır. Bir insanın tek başına başka bir şehirde yaşaması için aylık kazancının asgari ücret olması gerekir. Bu sebeple öğrenciler hayatı dipte yaşarlar.

Üniversite öğrencilerinin aylık giderleri ne kadar? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Burada öğrencinin kişiliği de son derece önemli bir faktördür. Bazı öğrenciler son derece tutumludur. Bazı öğrenciler ise üniversite döneminde aileden uzaklaştığı için biraz daha serbestliği isteyebilmektedir. Bu da aileler için savurganlığın bir göstergesi olabilir. Özellikle sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar fazla masraf yapılmasına sebep olabilmektedir.

Bir üniversite öğrencisini ekonomik açıdan en çok rahatlatacak şeylerden bir tanesi ise öğrenci burslarıdır. Bazı öğrenciler, burs veren kurumları araştırmakta ve elinden geldiği kadar tüm kurumlara başvuru yapmaktadır. Bununla birlikte Devlet tarafından verilen karşılıksız burs, en iyi burslardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bazı öğrenciler ise okul bittikten sonra ödeyebileceğini düşünerek kredi bursu çekmektedir.

Öğrenci Evi Masrafları Ne Kadar?

Öğrenci evi masrafları, öğrencilerin yaşam biçimlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı öğrenciler oldukça tutumludur. Hangi ürün hangi markette ucuz? Araştırmasını yaparak, en ucuz ürünleri marketlerden satın alır ve evinde toplu olarak barındırır. Gıda ihtiyaçları bu şekilde karşılanabilir. Öğrenci evi masraflarının en ağır yükü ev kiralarıdır. Yaşanılan ilin önemi bu noktada büyüktür. Örneğin İstanbul’da bu kiralar çok yüksek olabiliyorken, daha küçük şehirlerde daha ucuza konaklamak mümkün olmaktadır.

Üniversite Öğrencilerinin Aylık Giderlerini Azaltan Faktörler

Öğrencilerin üniversite giderlerini azaltan çok sayıda faktör de bulunmaktadır. Bu faktörlerden bazıları şu şekildedir. Öğrencinin kaldığı yerin Üniversiteye yakın olması. Bu durumda öğrenci dolmuş ücreti ödemeyeceği için aylık giderleri büyük ölçüde düşecektir. Yemeğini okulda yemesi… Çoğu okul, yemekleri son derece uygun fiyatlı olarak vermektedir.

Üniversite giderleri yaşanılan şehre göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Üniversite öğrencilerinin masrafları ne kadar? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Öğrencinin mevcut yaşantısı, idare durumu da önemlidir. Bazı öğrenciler minimum tutar ile öğrencilik yaşantısını sürdürse de bazı öğrenciler son derece fazla masraf yapabilmektedir.

Üniversite Giderleri Arttı Mı?

Evet. 2022 yılı itibariyle dolar, EURO gibi para birimlerinin değerinin artmasının sonucunda çok sayıda ürüne de zam yapıldı. Bu yüzden çok sayıda üniversite öğrencisinin gideri oldukça arttı. Basit bir örnekle şu an kafelerde artık 1-2tl ‘ye bir bardak çay neredeyse yok. 4 kişi sadece çay içse dahi hesap 20tl olabiliyor. Öğrencilerin giderlerini minimuma düşürebilmesi için dışarıda harcama yaparken son derece idareli olması gerekiyor. Çünkü genel olarak ürünlerin fiyatlarının oldukça pahalandığını söyleyebiliriz.

1 yorum
  1. Can arslan diyor

    Aklımdaki bir çok soruya karşılıksız cevaplar verdiğiniz için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.