Genel Bilgi ve İçerikler

Açlığı Arttıran Besinler Neler?

185

Açlığı arttıran besinler neler? Gün içinde yediğimiz bazı yiyecekler acıkma isteğimizi arttırır. Özelikle açlığı gidermek için tüketilen bazı besinler bizi daha da çok acıktırır. Bu besinleri birçoğumuz bilmeden tüketiriz. Bu yazı dizimizde amaç bu besinlere karşı sizi uyarmak ve bir farkındalık uyandırmaktır. Bilmeden tükettiğimiz bu besinler iştahımızı arttırıp kilo almamıza neden olur. Bu anlamda diyet yapanlar, kilo vermek isteyenler bu besinlerden uzak durması gerekir.  Sürekli yemek yeme isteği tükettiğimiz besinlerle alakalı bir durumdur. Yedikçe acıktıran besin gruplarımız şunlardır:

Açlığı Arttıran Besinler Neler?

EKMEK:

Yedikçe acıktıran besinlerin başında ekmek gelir. Beyaz ekmek kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Tüketildiği anda tok hissetmemizi sağlayan ekmekler aslında çabuk acıktıran bir besindir. Beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılan ekmek tüketmelisiniz. Tam tahıllı buğday ekmeklerinin içinde yüksek posa bulunduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlar.

PUL BİBER:

Pul biber yağ yakıcı olarak bilinir. Ne kadar yağ yaksa da uzmanlar pul biberin acıktıran besinler arasında yer aldığını söylüyor.

TARÇIN:

Pul biber gibi yağ yakıcı bir besin olan tarçın da yedikçe acıktıran besin gurupları arasında yer alır.

PİLAV:

Pirinç içinde yüksek oranda nişasta barındırır. Bu da yedikçe acıkmanıza neden olur. Kan şekerini birden yükselip düşmesine neden olan pilav sınırlı ölçülerde tüketilmelidir.

MISIR:

Mısır içinde yer alan glisemil kan şekerini anlık olarak yükseltir. Bu yüzden çabuk acıktırdığı için diyet yapanlara mısır tüketilmesi önerilmez.

MUZ:

Sağlık açısından çok yararlı bir besin olan muz içerisinde de mısır gibi glisemik oldukça fazladır. Bu nedenle diyet yapan kişiler muzdan uzak durması gerekir.

HAMUR İŞİ POĞAÇA:

Poğaça gibi hamur işi besinlerin tuz oranı yüksektir. Vücudumuza girdiği zaman tıpkı şeker gibi etki yaratırlar. Tuz vücuda ne kadar çok girerse kan şekeri o kadar yükselir. Bu da daha çok acıkmamıza ve daha çok yemek tüketmemize neden olur. Beyaz undan poğaça yerine tam tahıllı undan yapılan poğaçalar tercih edilmelidir.

SAKARİN:

İçerisinde kalori bulunmayan sakarin insülin üretimini tetikleyerek açlık hissinin artmasına neden olur.

MEYVE SUYU:

Meyve sularında posa bulunmadığı için kana çabuk karışarak kan şekerini yükseltir. Meyve suyu yerine meyveyi posası ile birlikte tüketmelisiniz.

HAVUÇ:

Kalori ve glisemik endeksi yüksek olan havucun acıktırıcı özelliği yüzünden dikkatli tüketilmesi gerekir.

Açlığı arttıran besinler genel olarak bu şekildedir. Fakat diyet yapmak, fazla kilolardan arınmak isteyen kişiler genellikle açlığı arttıran besinlerden uzak durmak istemektedir. Bu besinler yerine daha uzun süre tok kalmayı sağlayan besinleri tercih etmekteler. Şayet aamcınız kilo vermek ise bu besinlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.