Genel Bilgi ve İçerikler

Teraryum Nedir? Teraryum Ne İşe Yarar?

516

Teraryum nedir? Teraryum ne işe yarar? Birçok yerde teraryum kelimesi geçtiğini görebilirsiniz. Çiçekçilerde, hediyelik eşya satan ve dekor ürün mağazalarda ve daha birkaç kategoriye mensup mağaza yazmak mümkün teraryumlar için. Peki, ama teraryum nedir? Teraryumlar cam fanus içlerine taş, toprak, yosun, çiçek ve daha birçok malzeme eklenerek oluşturulan görsel güzelliğe sahip minik bahçelerdir. Doğadan bir parça ve doğanın minyatürleşmiş hâli de diyebiliriz.

Teraryumları satın alabilirsiniz ya da kendiniz yapabilirsiniz. İçine ekleyeceğiniz malzemeler ve fanusun şekli gibi tüm özellikleri siz seçebilirsiniz. Dilerseniz kapalı ve içinde yapay çiçekler bulunan dilerseniz de canlı bir teraryum yapmak için canlı bitki ya da çiçekler tercih edebilirsiniz. Yapımı için gerekli malzemeye sahip değilseniz doğadan toplayacağınız çakıl, kömür, toprak ve kozalak gibi malzemelerle de yapabilirsiniz. Eğer zamanım yok diyorsanız ki zaten hazır yapılmış olanlar gayet uygun fiyatlarla satıldığı için hazır satın alabilirsiniz.

Özel günler ya da kutlamalar yaklaştığında sevdiklerimize en güzel hediyeleri sunmak isteriz. İşte bu gibi anlarda da kişisel hediyeler en değer verilen ve en sevilenler oldukları için direk kişisel hediye reyonlarına yöneliriz. Teraryum da bu kişisel hediyelerden biridir ve sadece hediye olarak kullanılmaz elbette. Kendi eviniz ya da ofis masanız için de satın alabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra işyerinize ya da evinize bir yakınınız teraryum hediyesi gönderdiğinde teraryum nedir sorusunun yanıtını en güzel şekilde alabilir ya da sizler sevdiklerinizin günlerine mutluluk ekleme için hediye olarak gönderebilirsiniz.

Teraryum ne işe yarar?

Aldığımız her eşyanın bir işe yaradığını bilmek isteriz. Toplum olarak kullanım amaçlı eşya hatta hediye bizler için önemlidir. Bu nedenle herhangi bir şekilde elimize teraryum geçtiyse ne işe yaradığını bilmek hakkımızdır. Teraryumlar;

  • Hediye olarak verilebilirler.
  • Dekor eşyası olarak kullanılabilirler.
  • Canlı teraryumlar çiçeğe ya da bitkiye görsel güzellik katan saksılar yerine geçtiği için hem dekor hem de çiçek hediyesi vermek isteyenler tercih edebilirler.
  • İçlerinde bulunan canlılar sayesinde havayı temizler ve oksijen yayarlar.
  • Sevdiklerimizi mutlu etme konusunda bizlere yardımcı olurlar.
  • Özel mesaj iletmek istediğinizde size harika bir aracı olurlar.

Anneler günü, öğretmenler günü ve doğum günü gibi özel kutlamalarda ya da herhangi bir özel için hediyeye ihtiyaç duyduğunuzda hiç çekinmeden bir teraryum satın alıp hediye edebilirsiniz. Tanımadığınız birinin size yaptığı iyiliğe karşılık olarak vermek için en güzel hediyedir. Bulundukları ortama kattıkları güzellik ve beraberlerinde götürdükleri güzel dilekler ile her gün binlerce kişiyi mutlu ediyorlar. Her temaya uyum göstermeleri ve herkese hediye edilebilmeleri üreticilerinin teraryumları çok farklı şekillerde sunabilmelerinden kaynaklanıyor. Bazen en romantik anlarınızda ortaya çıkıyor bazen de doğum gibi hayatın mucizesi dediğimiz anlarda yorgunluğunuzu almaya yardımcı oluyorlar. Bebek temalı, aşk temalı, meslek temalı ve daha yüzlerce konuyu içeren bir tanesine rastlamak mümkün.

Teraruyumları evde yapmak isteyenler için

Teraryum yapımı tahmin ettiğiniz kadar zor bir iş olmayabilir; Yeterli malzeme ve bilgi ile uzun süre gidecek dayanıklı teraryumlar yapılabilmektedir. Uygun bir kab ve birkaç bitki ile istediğiniz gibi kaliteli teraryum elde edebilirsiniz.

Prizma şekilli, elma, armut gibi ağızları yarı açık şekilli ya da kavanoza benzeyen tamamen kapalı cam fanuslardan oluşanlar gibi pek çok çeşitleri var. İçlerine eklenen figürler hangi özel an ya da güne uyum gösterdiğini size işaret etmek için kullanılıyor. Eşlere hediye etmek için kadın ve erkek figürleri yer alan, bebek doğumlarında hediye etmek için de bebek figürleri yer alan teraryumlar satılıyor. Çeşit olarak ve şekil olarak çok fazla olmaları nedeniyle kişisel hediye yerine geçip asla klişe bir hediye vermeyeceğiniz anlamına geliyor. Yakınlarınıza ömürlük bir hediye sunmak için bir teraryum seçebilirsiniz.

Teraryum nedir? Teraryum ne işe yarar? Sorularına yönelik olarak sizlere en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.25

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.