Genel Bilgi ve İçerikler

Stres Kilo Vermeyi Etkiler Mi

201

Stres kilo vermeyi etkiler mi? Günlük hayatımızda ister istemez stres yapıyoruz. Kiminde bu stresin dozu düşük, kiminde ise son derece yüksek olabilmektedir. Stresin sürekli hale gelmesi ise insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmekte, çeşitli zararları da beraberinde getirebilmektedir.

Stres Kilo Vermeyi Etkiler Mi?

Zayıflamak için hayatımıza çeki düzen versek de bazen işler istediğimiz gibi gitmez. Diyetisyen gözetiminde yapılan diyetleri ya da uzman bir eğitmen tarafından önerilen sportif aktiviteleri uygulasak ta istediğimiz gibi kilo veremeyebiliriz. Her şeyin olması gerektiği gibi yapıldığı diyet programlarından istenilen düzeyde faydalanılamamasının sebebi içinde bulunduğumuz psikolojik durumlar olabilmektedir.

Modern çağın bir gerçeği olan stres ve beraberinde getirdiği yükler en sık görülen psikolojik durumlardan biridir. Gerçek şu ki stresin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yani stresi gerçekçi bir şekilde hayatımızdan atmak maalesef pek mümkün değildir. Artık hayatımızın bir parçası olan stresin ruh ve fiziksel sağlığımızı pek çok yönden olumsuz etkilediği hepinizin malumudur. Yazımızın konusu gereği stresin kilo alma ya da kilo verme üzerindeki etkileri üzerine değineceğiz.

Stresin Beslenme ve Metabolizmaya Etkisi

Stresin beslenme dengesini bozduğu ve metabolizma hızını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Aynı zamanda stres metabolizmada önemli işlevleri olan hormonların da dengesini bozmaktadır. Bu hormonların beklendiği gibi çalışmaması kilo verme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Stres kişinin odaklanmasını da engellemektedir. Bilindiği gibi diyet programları ve spor aktiviteleri için kişinin hayatını bu uygulamalara göre organize etmesini gerektirmektedir. Stres bu noktada kişinin programının dışına çıkmasına ya da programı terk etmesine neden olabilmektedir.

Stresin Ruh Haline Etkisi

Stresin kişinin ruh hali üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Stresin melankolik ya da karamsar bir ruh halini beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. Karamsar ya da melankolik ruh halindeki kişilerde düzensiz beslenme ve yemek yeme istediğindeki artış sık görülmektedir. Ayrıca bu ruh halleri uyuşturucu ya da sigara gibi zararlı alışkanlıklara neden olabilmektedir.

Peki, stresten nasıl kaçınılabilir. Stresi yenmek teorikte mümkün görünse de pratikte pek mümkün değildir. İnsanın sosyal bir varlık olması ve insanlar arasında giderek artan rekabet stresin oluşmasında oldukça etkin rol oynamaktadır. Diğer insanlarla olan iletişim devam ettiği sürece stres az olsa da etkisini gösterecektir. Bu noktada yapılabilecek en uygun hareket stresin kaynağından olabildiğince uzaklaşmak ya da bu konuda uzman kişilerden destek istemek olacaktır.

Sizler için stres kilo vermeyi etkiler mi? Stresle kilo verilir mi? Sorularına mümkün olduğunca doğru bir cevap vermeye çalıştık. Kişisel bilgi sitemizde farklı makaleler de bulabilir, çeşitli konulara yönelik bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.