Genel Bilgi ve İçerikler

Oğul Atmak Ne Demek? Arıların Oğul Vermesi Nedir

699

Oğul atmak ne demek? Arıların oğul vermesi nedir? Bu sorulara cevap, genel olarak bu cümleleri bir şekilde duyan kişiler tarafından ya da arıcılık işi ile uğraşmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla aratılmakta. Bu tepki, genellikle arıların fazla olduğu alanlarda meydana gelir. Bal arıları, günümüzde kırsal kesimler başta olmak üzere, şehir merkezlerinde, pek çok farklı yerlerde görülebilmektedir.

Oğul Atmak Ne Demek? Arıların Oğul Vermesi Ne Demek?

Gelelim asıl sorumuza ve cevaplarına. Bal arılarının oğul atması, arıların oğul vermesi ne demek? Bal arıları yeni nesil oluşturabilmek için bazen ana arıyla birlikte kovandan ayrılır. Başka bir yerde toplanmaya başlar. Bu durumda ana kovandaki diğer arıların da verimi düşmektedir. Bu durumun geneli oğul atmak, arıların oğul vermesi şeklinde adlandırılır. Ve bu durum yaşandığında arıcılar bal kaybı yaşar. Genel olarak bu durum yaz aylarında ya da sıcak havaların başlangıcında meydana gelmektedir.

Arı oğul demek bir nevi arıların çoğalmasıdır. Nasıl koyunun kuzusu ineğin buzağısı oluyorsa arı kolonilerinden arı oğulu dediğim çoğal yöntemi vardır. Halk arasında arı oğul verdi veya arılar oğul attı gibi söylemleri bulunur. Arıların oğul vermesi var olan koloninin yeterli sayıya ulaştığı zaman ve kovan içerisinde yer kalmayınca doğal olarak arılar kendilerine daha geniş alan bulmak için yer aramaktadırlar.

Normal olarak koloni içerisinde tek bir kraliçe arı olur ama oğul atmak istediği zaman işçi arılar tarafından normal işçi yumurtasından yeni bir kraliçe oluşturulur. Oğul atma işlemine işçi arılar karar veriyor diyebiliriz. İşçi arılar kraliçe arıyı 16 gün besledikten sonra ana arı memesi dediğimiz yerden çıkar ve diğer kraliçe arıya rakip olur. Bu sefer bir arı kovanında iki tane kraliçe arı olduğu için birisi koloniyi terk etmek zorundadır terk ederken kovan içerisinde bulunan işçi arının yarısını alır ve gider. Genel olarak giden yani kovanı terk eden kraliçe arı eski ana arı olmaktadır. Bu şekilde kovanı terk eden arı topluluğuna oğul attı yada oğul verdi diye söylenmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.