Genel Bilgi ve İçerikler

Savcılar Ne Kadar Kazanır? Nasıl Savcı Olunur?

251

Savcılar ne kadar kazanır? Nasıl savcı olunur? Savcı herhangi bir dava hakkında hakimin karar vermesine yardımcı olan, gerektiğinde olayı araştıran ve karara bağlayan kişidir. Savcı olmak için hukuk fakültesini bitirmek ve 1 yıl da staj yapmak zorunludur. Savcı olmak için ise herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur sadece savcı adayının 35 yaşını doldurmaması gerekmektedir. Yani 35 yaşından önce başvuru yapmak ve ÖSYM ile Adalet Bakanlığınca ortak hazırlanan Savcılık sınavından başarı elde etmek savcı olmak yeterlidir.

Onun dışında savcı adayının üzerine kayıtlı herhangi bir suç dosyasının veya sabıkanın kayıtlı olmaması da ekstra bir zorunluluktur.

Savcılar Ne Kadar Kazanır?

Peki savcılar ne kadar kazanır? Bir savcı işe başladığı gibi 9.250 tl maaş almaktadır, 3 yıl deneyimli bir savcı 9.500 tl ve 5 yıl deneyimli bir savcıda 9.750 tl maaş almaktadır. Bu fiyatlar hakimler içinde aynen geçerlidir. Savcılar özel bir şirkette çalışamaz ve ticari bir şirkete ortak olamazlar. Savcılık ile ilgili bütün bilgiler bu şekildedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.