Genel Bilgi ve İçerikler

Çarşamba Fındık Fiyatları 2023

54

Çarşamba fındık fiyatları ne kadar? Fındık fiyatları nasıl belirlenir? Çarşamba’lı fındık üreticisi olarak fındığımın satışını 16 Eylül 2023 tarihinde Çarşamba’da yer alan Uzunoğlu fındık alım merkezinde gerçekleştirdim. Fındığım 52 randıman geldi. Bu yazımda sizler için fındığı kaça sattığımı, sürecin nasıl işlediğini anlatacağım.

Çarşamba Fındık Fiyatları 2023

Öncelikle Çarşamba fındık fiyatlarının 2023 yılında değişkenlik gösterebildiğini, alım merkezinden alım merkezine farklılıkların olduğunu söyleyebilirim. Ben, 52 randıman gelen fındığımı 16 Eylül 2023 ‘da 98tl ‘den verdim. Özellikle köylerde yer alan bazı fındık alım tüccarları ne yazık ki çok ucuza fındık alabiliyor. Bu bir defa başıma geldi. Fındığı alırken düşük fiyat vermelerinin ardından, özellikle aracınız yoksa sizi satmaya mecbur hale getiriyormuş gibi yapıyorlar.

Şahsen Uzunoğlu fındık alım merkezinden oldukça memnun kaldım. Akçatarla köyünde yer alan bahçemize araçlarıyla geldiler. Yükleme işleminin ardından Çarşamba merkezde yer alan alım merkezlerinde randıman ve tartım işlemi yapıldı. Parayı anında banka hesabıma yatırdılar.

Fındık Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Peki fındık fiyatları nasıl belirleniyor? Aşağı yukarı geçtiğimiz yıllara göre fındık fiyatlarını hesapladığımızda, örneğin 2022 fındık fiyatlarıyla, 2023 fındık fiyatlarının enflasyon değerlerine göre yaklaşık aynı olduğunu görebiliyoruz.

Fındık fiyatları, bir dizi faktör tarafından etkilenmektedir. Bu faktörlerin bazıları şunlardır:

Mevsimsel Değişkenler: Fındık hasat zamanı oldukça belirgindir ve bu, fiyatları etkileyen önemli bir faktördür. Hasat döneminde rekolte (ürün miktarı), fiyatları doğrudan etkiler. Bol bir rekolte döneminde fiyatlar genellikle düşerken, düşük bir rekolte döneminde fiyatlar yükselir.

Döviz Kurları: Türkiye, dünya fındık üretiminin büyük bir kısmını gerçekleştirir ve bu nedenle döviz kurları, Türk fındığı için önemlidir. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, fındık fiyatlarını etkileyebilir. Özellikle Türk lirasının döviz kurlarına karşı değer kaybetmesi, ihracat fiyatlarını artırabilir.

Tüketici Talebi: Fındık, hem iç pazarda hem de uluslararası pazarda büyük bir talep görür. Tüketici talebi, fiyatları etkileyen önemli bir faktördür. Özellikle sağlıklı atıştırmalıkların popülerliği arttıkça fındık talebi artmıştır.

Çarşamba fındık fiyatları 2023 yılında ne kadar? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştım. Yazıma isterseniz yorum yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sizler fındığınızı sattınız mı, kaça sattınız? Gibi…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.