Genel Bilgi ve İçerikler

Ense Şişlikleri Neden Oluşur?

185

Ense şişlikleri neden oluşur? Günümüzde çok sayıda kişi bu soruya bir cevap aramaktadır. Sağlık, hayatımız için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Vücudumuzda meydana gelen şişlik gibi bir belirtinin altından farklı nedenler ortaya çıkabilmektedir. Yani herhangi bir şişlik meydana geldiğinde bu şişliğin belirtisi tam olarak şudur. Şeklinde bir ifade kurmak tam anlamıyla doğru olmayabilir.

Ense Şişlikleri Neden Oluşur?

Derinin altında meydana gelen ve aynı zamanda dokunulduğunda şişlik ve sertlik hissiyatı veren kitleler kimi zaman vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilmektedir. Bu kabartılar endişe verici olabilmektedirler. Bu şişlik ve kitleler her zaman ciddi bir problemin belirtisi olmazlar ve kolaylıkla, sorunsuz şekilde tedavi edilebilirler. Ensede de meydana gelebilen bu şişliklerin, ensede çıkan şişliklerin nedeni ise tıkanmış yağ bezleri veyahut saç folikülü sebebi ile oluşabilmektedir. Bu kistler cilt yüzeyine yakın olmaları sebebi ile dokunulduğunda kabarcıklar olarak hissedilebilirler.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Deri altında oluşan bu şişlikler çoğu zaman herhangi bir tedavi uygulamadan kendilerinden büyümeyi durdururlar ve kaybolurlar. Bazı durumlarda ise tedavi gerekebilir. Tedavi gerektiren durumlardan en yaygını oluşan şişlik merkezine yakın bir siyah nokta meydana gelmesi birlikte beyaz ve sarımsı akıntıyı dışarı aktırarak açılabilir. Bu gibi durumlarda oluşan şişlikte ağrı, kızarma ve daha fazla şişme meydana gelebilir. Tedavisi içinse;

  • İğne aspirasyonu (iltihabın dışarı akıtılarak boşaltılması işlemi)
  • Antibiyotikler,
  • Kisti bulunduğu yerden çıkarabilmek için cerrahi müdahale,
  • Kortikosteroin Enjeksiyonu gibi yöntemlere başvurulmaktadır.

Lenf Bezleri Şişer Mİ?

Soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon zaman zaman lenf bezlerinde şişme oluşmasına neden olmaktadır. Küçük fasulye şeklindeki bezler, bağışıklık sistemimizin bileşenlerinden biridir. Bu bezler kimi zaman hastalığa sebebiyet veren bakteri veya virüslere cevap olarak şişebilir ve ağrı oluşmasına neden olabilirler.

Bilgihocan.com sitesi çok sayıda farklı içerik üretir. Örneğin Hotmail giriş konusunda arayış içerisinde olan bir kişi dahi bu siteye denk gelebilmektedir.

Ense şişlikleri neden oluşur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ensede meydana gelen şişlikler ve yapılabilecekler için bilgihocan.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Çok sayıda bilgi bu sitede sizleri bekliyor.

https://bilgihocan.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.