Genel Bilgi ve İçerikler

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik nasıl anlaşılır?

44

Matematik nasıl çalışılır? Matematik, geçmişteki insanların merakı ve evreni anlama, yorumlama çabalarıyla ortaya çıkmış bilimsel bir dildir. İlk çağlardan beri belki de birçok insanın yorumlamakta zorlandığı fakat günün sonunda yine ona muhtaç kaldığı büyüleyici bir evren. Evde, sokakta, markette ve hatta bitkilerin büyümesinde; kısacası sayamayacağımız kadar çok alanda Matematik’ten yararlanılır.

Hayatımızda bu kadar büyük bir yer kaplayan ve herkesin hayatının bazı dönemlerinde içli dışlı olduğu bu ders, anlaşılmak ister. Tıpkı bir dost gibi, bir birey gibi anlaşılmayı bekler ve ancak anlaşıldığında çalışılabilir, onunla arkadaş olunabilir.

MATEMATİK NASIL ANLAŞILIR?

Matematik nasıl çalışılır sorusundan önce, matematik nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap verelim. Matematik çoğu insanın korktuğu, ilgilenmekten çekindiği ve çalışmayı ertelediği bir derstir. Oysa bu dersi geri plana atmak, ondan korkup ön yargı ile yaklaşmak yapılan en büyük hatalardandır. Çünkü ne zaman ondan kaçmaya başlanırsa o da koşarak uzaklaşmaya başlayacaktır. Bu nedenle önce onunla uzlaşılmalı, korkular yenilmeli, gözde büyütülmemelidir. Nihayetinde bu dal, insan beyninden ortaya çıkmıştır ve bu nedenle anlaşılmasının bir yolu olmalıdır. Onunla en iyi anlaşma yöntemi ise; zaman ayırmak, onunla ortak olmayı yani çalışmayı kabul etmektir.

MATEMATİK NASIL ÇALIŞILIR?

Peki matematik nasıl çalışılır?

  • Matematik çalışırken kafanın içinde ondan başka hiçbir şey olmamalıdır. Masa başına oturulduğu anda onun evrenine girilir ve artık bu konuda matematikte başarılı olmak adına ilk adım atılmıştır.
  • Düzenli ve sistemli olunmalıdır. Bir gün ilgi gösterilip ertesi gün boş vermek, kişiye hiçbir şey kazandırmayacaktır. Aksine konunun gözde daha da büyütülmesine sebebiyet verir.
  • İstikrar ve sabır çok önemlidir. Matematik bir kaledir ve onu fethetmek için hem çaba hem de sabır gerekir. İradeli ve sabırlı olunursa onun dünyasına bir kez giren kişiyi asla dışlamaz.
  • Not almak ve soru çözmek çok önemlidir. Öğrenilen konular mutlaka tekrar edilmeli, not alınmalı ve bol pratik yapılmalıdır.

GÜNDELİK HAYATTA MATEMATİĞİN ÖNEMİ VE YERİ

Her ne kadar okulda öğretilen Matematik öğrencilere gereksiz ve saçma gelse de aslında Matematik sadece okulda değil, hayatın her yerindedir. En bilindik birkaç isimle örnek verilirse Fibonacci dizisi, Altın Oran gibi birçok matematiksel tanım doğayı tanımlamakla yükümlüdür. Etrafımızdaki tüm geometrik cisimlerde, objelerde bir sır gizlidir ve bu sır ancak ve ancak matematiğin dili ile çözülebilir.

Yani sayılardan ibaret gördüğümüz bu bilim dalı aslında içinde yaşadığımız dünyadan başka bir şey değildir. Bu gezegendeki varlığın amacını ve anlamını merak eden her birey, sayıların dilini öğrenmelidir ki onu yorumlayabilme gücü edinebilsin. Rasyonel ve mantıklı düşünebilme, karar verebilme yetisi geliştiren bu bilim dalı insan gelişimine doğrudan katkı sağlar. Matematikle ilgilenen insanlar toplumun diğer kalanından daha atik ve ayrıntılı düşünebilme yeteneği kazanır. Böylece hayatta alınan kararların getirisinden daha fazla yararlanabilir.

Matematik nasıl çalışılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.