Genel Bilgi ve İçerikler

Serotonin Nedir? Serotonin Seviyesi Nasıl Artar?

110

Serotonin nedir? Serotonin seviyesi nasıl artar? Serotonin hormonu ruh halimizi doğal olarak dengelemekle görevli bir hormondur.Bu hormon uyumak ve yediklerimizi sindirmekte de görev almaktadır.Beyinde bulunan serotonin miktarı azalırsa bunun sonucunda  ruh halinde ani değişimler, uykusuzluk, unutkanlık, kaygı, sinirlilik hali, iştah kaybı veya aşırı iştahın açılması, aşırı tatlı yeme isteği, baş ağrısı, sürekli depresif ve umutsuz bir ruh hali gözlemlenir.

Serotonin Seviyesi Nasıl Artar?

İçeriğinde amin bulunan besinler ve içeriğinde triptofan adlı aminoasit bulunan besinler serotonin miktarını artırmaktadır.Bunun dışında çoğu faktörde serotonin seviyesini etkilemektedir.Bunlar; stres, yediğimiz yiyecekler, vücudumuzda bulunan diğer hormonlar, ışık gibi faktörlerdir.

Serotonin seviyesini doğal yollarla nasıl artırabiliriz?

Düzenli olarak egzersiz yapmak, güneş ışığından yeterince faydalanmak, lifli gıdalar tüketmek, B6 vitamininden faydalanmak, triptofan içeren besinler ( yumurta, peynir, ananas, somon, fındık, tohumlar, hindi eti, mercimek, çikolata, kepekli ekmek, soya, tavuk, yoğurt ) tüketmek serotonin seviyesini artırmaya yardımcı olacaktır.

Serotonin nedir? Serotonin seviyesi nasıl artar? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.