Genel Bilgi ve İçerikler

Alışverişten Sonra Fiş Almak Neden Önemlidir?

270

Alışverişten sonra fiş almak neden önemlidir? Günümüzde çoğu kişi bir alışveriş tutkunudur. Alışveriş kelimesinin içeriği son derece geniş kapsamlıdır. Alışveriş, hayatımızın olmazsa olmazıdır. Gün içinde evinizin ihtiyaçlarını, iş yerlerinizin ihtiyaçlarını ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için alışveriş yapmanız gerekebilir. Alışveriş yaparken reyonlarda, aldığınız ürünlerin altında fiyat etiketleri bulunur ve alışverişlerinizin tutarını hesaplamak için bu tutarları incelemek önemlidir.

Alışverişten Sonra Fiş Almak Neden Önemlidir?

Alışveriş yapan çok sayıda kişi fiş almaya özen göstermemektedir. Aldığınız ürünleri kasaya götürdüğünüzde, ürünler barkod okuyucudan teker teker geçer ve tutar hesaplanır. Ödemeyi nakit, kredi kartıyla ya da Sodexo gibi alışveriş kartlarıyla yaptıktan sonra kasiyer size fiş verir. Çoğu insan özellikle az ürün aldığında bu fişleri kasada bırakmakta ya da çöpe atmaktadır. Oysaki fişleri mutlaka almak gerekir. Peki ama neden?

Ürün Fiyatı Karşılaştırması Yapmak İçin Fiş Önemlidir

Alışveriş yaparken genellikle ürünlerin altında yazan fiyatlara dikkat ederek ürün satın alınır. Herkesin belli bir bütçesi olduğu için özellikle çok alışveriş yaparken uygun olan ürünleri tercih etmek daha hesaplı olur. Bazen nadir de olsa reyonlarda yazan fiyatla fiş fiyatı aynı olmayabilir. Ürüne gelen zamlar reyona yansıtılmamış olabilir ve bu nedenle de fiyatını uygun sandığınız bir ürün aslında pahalı olabilir.

Eğer fişinizi almazsanız alışveriş sonrasında aldıklarınızın fiyatını kontrol edemezsiniz ve herhangi bir hak iddia edemezsiniz. Ürünlerinizin tutarlarını net bir şekilde inceleyebilmek için fişinize ihtiyacınız var. Reyondaki fiyatla fişteki fiyat birbirini tutmuyorsa market görevlilerine bu durumu bildirerek aradaki farkı alma hakkınız var ama bunu kanıtlayabilmek için fişinizi muhafaza etmelisiniz.

Ürün İadesi İçin Fişinizi Kullanın

Aldığınız ürünleri iade etme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ürünü yanlış almış olabilirsiniz ya da o ürünü verip yerine başka bir şey alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Aldığınız ürünleri 7 gün içinde değiştirme ya da iade etme hakkınız var ancak bu hakkınızı kullanabilmek için fişinizi ibraz etmeniz gerekiyor. Yanlış aldığınız bir ürünü iade edip yerine başka bir ürün almak için kasiyere fişinizi göstermelisiniz. Bu durumda kasiyer bir iade faturası düzenleyecek ve size bu faturayı imzalatacaktır. Fişiniz olmadan herhangi bir yere ürün iade etmeniz ya da değişiklik yapmanız mümkün değildir.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünlerin İadesi

Aldığınız çoğu ürünün son kullanma tarihi bulunur. Tekstil ve elektronik ürünler haricinde neredeyse her şeyin son kullanma tarihi vardır. Özellikle son kullanma tarihi kısa olan ürünler reyonlarda ya da dolaplarda beklerken son kullanma tarihleri geçebiliyor. Normal şartlarda marketler, ürünlerinin son kullanma tarihlerini denetlerler ve son kullanma tarihi geçen ürünlerini reyondan alıp, firmaya iade ederler ancak nadir de olsa reyonlarda ya da dolaplarda bekleyen ürünlerin son kullanma tarihi geçebiliyor.

Satın alırken son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekir. Son kullanma tarihi görünmüyorsa ürünü almamanız daha doğrudur. Satın aldığınız ürünü evinize ya da iş yerinize götürdüğünüzde son kullanma tarihi geçtiyse ürünü aldığınız yere iade etmelisiniz. Bunun için de fişinize ihtiyacınız var. O ürünü, o mağazadan satın aldığınızı ve satın aldığınız tarihi kanıtlayabilmek için sizden fiş isteyeceklerdir. Fişinizi ibraz ettiğinizde ürününüzü taze olanıyla değiştirebilirsiniz. Aksi takdirde mağazanın ürünü değiştirmeme hakkı vardır.

Alışverişten sonra fiş almak neden önemlidir? Sorusunun cevabını sizler için en iyi şekilde vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.