Genel Bilgi ve İçerikler

İstanbul Gezilebilecek En İyi Tarihi Eserler

333

İstanbul gezilebilecek en iyi tarihi eserler hangileri? Bu soru genel olarak İstanbul’a gezme amacıyla gelmek ve tarihi yerleri görmek isteyen kişi veya kişier tarafından sıkça sorulmaktadır. 2 bin 700 senelik bir tarihi geçmişe sahiplik yapan güzel şehir İstanbul, birbirinden muhteşem tarihi eserleri ile yerli ya da yabancı herkesin ilgisini topluyor. İstanbul’da hüküm sürmüş Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nın her birinden kalan eserleri görebilirsiniz.

İstanbul’da yer alan bu muazzam tarihi eserleri sizlere aktarmak istiyoruz. Başlıklara baktığınız anda bu eserlerin büyük bir çoğunluğu sizlere oldukça tanıdık gelecek. Ancak detayları okumaya başladığınızda ise  İstanbul’da bulunan ve farkında olmadığınız birçok ayrıntının yer aldığını göreceksiniz.

İstanbul Gezilebilecek En İyi Tarihi Eserler

Topkapı Sarayı

İstanbul’da yaşayıp, Topkapı Sarayı‘nı görmemiş kişi sayısı, neredeyse yok denecek kadar azdır. En azından birçok kişi, okulların düzenlediği geziler sayesinde görmüştür. Ancak Topkapı Sarayı’nda yoğun bir restorasyon çalışması yaşandı ve daha önce hiç görmediğiniz bölümlerden bazıları, tarih severlerin ziyaretine açıldı. Örnek olarak; Harem Dairesi’nin içinde yer alan Kadınlar Mescidi, yakın zaman içerisinde, müze tarihinde ilk kez ziyaretçilere kapısını açtı. Bunun dışında Zülüflü Baltacılar Ocağı da baştan sona restore edildi ve meraklıları ile buluştu.

İstanbul Topkapı Sarayı

Padişah kıyafetleri ve hazine bölümleri de tadilata girerek yakında zamanda yeni bir sergi düzeniyle birlikte açıldı. Saray Mutfakları ve Silah Koleksiyonu bölümlerini ise tadilattan sonra oldukça farklı ve güzel bir hale geldiğini de unutmazsak, özellikle hazinenin tadilatı sonrasında, Topkapı Sarayı turu yapmanız oldukça keyifli olacaktır.

Ayasofya

Ayasofya‘da sıklıkla devam eden bir restorasyon süreci mevcut. Ayasofya’nın kubbesinin hemen yanında yer alan pandantifleri süsleyen 6 kanatlı Serafim Melekleri’nden birinin yüzü, artık rahatlıkla görülebiliyor. Serafim Meleği’nin yüzü, asırlar boyunca altın rengine sahip bir madalyonla örtülü bir şekilde duruyordu.

İstanbul Ayasofya Cami Tarihi Yer

Tüm bunların dışında Ayasofya’nın çıkış kapısının yanında yer alan vaftizhane ve yine avluda yer alan Padişah Türbeleri de son zamanlarda hizmete açılan diğer tarihi eserler arasında yer alıyor.

Şerefiye Sarnıcı

İşte, sizlere Sultanahmet ve etrafındaki güzellikleri yeniden gezmek için bir sebep daha. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uzun seneler süren yoğun bir restorasyon çalışması sonrasında, 4. yüzyılda inşa edilen Theodosius Sarnıcı da tarih severler ile buluştu.

İstanbul tarihi şerefiye sarnıcı

Yerli kaynaklarda Şerefiye Sarnıcı ismiyle geçen bu mükemmel sarnıç, Yerebatan Sarnıcı’nın ardından ikinci bir sarnıç ya da müze olarak gösteriliyor. Üstelik ziyaret etmeniz için ücret talebinde de bulunulmuyor. İstanbul tarihi Şerefiye sarnıcı 1600 yıllıktır ve ziyarete açılmıştır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Kanuni Sultan Süleyman Döneminde, Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa’nın onuruna ithafen inşa edilen bu güzel bina, günümüzde Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak halkla buluşuyor. Müzede, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birbirinden güzel sanat eserlerini görebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Bunlarla birlikte, Halifelikler döneminden bu yana kalan eserler de mevcut. Yakın zamanda tadilatı son bulan Etnografya Bölümü de hizmete açıldı ve müze bu sayede çok daha ilgi çekici bir hale geldi

Tekfur Sarayı

İstanbul’daki Roma ve Bizans dönemlerinden kalma imparatorluk sarayı, Sultanahmet’te yer alan Büyük Saray’dı. Günümüzde Sultanahmet Camii’nin bulunduğu yerde yer alan Büyük Saray, 11. yüzyıl itibari ile ana saray olma özelliğini Vlaherna Sarayı’na kaptırmıştı.

İstanbul Tefkur Sarayı

Ayvansaray civarlarında bulunan Vlaherna Saray Kompleksi’nden günümüze ise yalnızca Tekfur Sarayı ismi ile anılan tek bir yapı kaldı. Tekfur Sarayı da uzun yıllar süren restorasyon aşamasını bitirdi ve şu an ise Çini Müzesi olarak ziyarete açıldı. Bu sayede gezilmesi gerekli olan İstanbul Müzeleri listemize bir yenisi daha eklendi.

Rüstem Paşa Camii

Eminönü’nün tarihi Mısır Çarşısı’na sadece birkaç dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan, Kanuni Sultan Süleyman’ın  diğer sadrazamı olan Rüstem Paşa’nın camisi yer alıyor. Uzun Çarşı Caddesi’nin hemen başındaki bulunan bu cami, geçtiğimiz yıllarda Newsweek Dergisi aracılığıyla Dünyanın 100 saklı mücevheri listesine girmeyi başarmıştır.

İstanbul gezilebilecek tarihi yer Rüstempaşa Cami

Gerçekten de İstanbul’daki birçok insanın farkında dahi olmadığı bu saklı mücevher, İznik Çini Sanatı’nın en güzel örneklerini yansıtıyor. Mimar Sinan tarafından 16. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu ufak cami, boyutları ile değil de duvarlarında yer alan muhteşem süslemeleri ile oldukça dikkat çekiyor.

İstanbul gezilebilecek en iyi tarihi eserler genel olarak bu şekildedir. Kimi kalabalık, kimi sakin, kimi doğa ile iç içe, kimi ise tarihi yerler görmek istemektedir. İstanbul, her şekilde gezmek isteyen kişilere mükemmel bir şekilde ev sahipliği yapabilecek bir ildir. Doğa ile iç içe kalabileceğiniz onlarca yer, tarihi çok sayıda mekan, modern binalar, alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Geçmişte çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul’da günümüze kadar ulaşmış olan çok sayıda tarihi eser, yapıt, kalıntılar bulunmaktadır. Bunların bir kısmı müzelerde sergilenmekte, bir kısmı restorasyon işlemleri görerek günümüze kadar ulaşmış vaziyettedir. İstanbul’da dini açıdan tarihi anlam taşıyan çok sayıda yer de mevcuttur. Bunun en önemli kanıtlarından bir tanesi ise Ayasofya’dır. Ayasofya ülkemizde en çok ziyaretçi alan yerlerden bir tanesidir.

İstanbul gezilebilecek en iyi tarihi eserler yazımızı umarız beğenmişsinizdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.