Genel Bilgi ve İçerikler

Topamax Nedir? Kullanım Alanları

114

Topamax nedir? Kullanım alanları nelerdir? Topamax, antiepileptik maddesini içermektedir. Bu madde sara hastalığına karşı geliştirilmiş olup sara hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Topamax 25 mg ve 60’lı film tabletleri şeklinde satılmaktadır. Topamax öncelikle genelde düşük dozlar halinde verilir. Ardından doktor tavsiyesi ile birlikte doz yükseltilebilir. İlacın bol su ile içilmesi çok önemlidir çünkü böbrek taşı oluşturabilir. Aç veya tok karna içilebilmektedir.

Topamax Kullanım Alanları

Günümüzde topamax kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sara hastalığı durumlarında; bilinç kaybı, titreme, düşme ve vücutta kasılma belirtilerini gösterir. Gözler odak noktasını kaybeder ve vücut hareketleri kontrol edilemediğinden dil ısırması, çene kilitlenmesi gibi durumlar yaşanabilir. Ağızdan köpük gelmesi de sara hastalığının en büyük belirtilerinden birisidir. Topamax bu belirtileri gösteren insanlarda kullanılabilir.
  • Migren ağrıları durumunda; çok şiddetli baş ağrıları diğer fiziksel aktivitelere de engel olduğunda kullanılmaktadır. Baş ağrınız gün içerisinde yapmakta olduğunuz tüm aktiviteleri bırakmanıza neden olacak kadar yoğunsa topamax kullanılabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.