Genel Bilgi ve İçerikler

Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

68

Romatizma belirtileri ve tedavisi nelerdir? Eklem ve kaslar üzerinde oluşan her türlü ağrı ve rahatsızlık romatizmanın inceleme alanına girer. İki türlü romatizma vardır. Bunlardan ilki iltihaplı romatizma diğeri ise mekanik romatizmadır. İltihaplı romatizma genelde sabah ilk uyanıldığında ağrı oluşmasına sebep olur ve genetiktir. Gün içinde yapılan hareketlerle bu ağrılar diner. Mekanik romatizma da ise durum iltihaplı romatizmanın aksinedir.

Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sabah uyanıldığında mekanik romatizması olanlar pek ağrı hissetmez ve gün içinde bu ağrılar kendini gösterir ve genelde 60 yaş üstü kişilerde görülür.Romatizma belirtileri ve tedavisi

İltihaplı romatizma ise genelde genç bireylerde görülür. İltihaplı romatizmanın belirtileri: Halsizlik ve yorgunluk kendini ağrıdan önce hissettirir. Günün erken saatlerinde eklem ağrıları görülür ve bu ağrılar hareket ettikçe giderilir. Yüksek ateş ve öğleden sonraki vakitlerde şiddetli ağrı duyulabilir. Mekanik romatizmanın belirtileri: Sabah vakitlerinde ağrı görülmez gün içinde hareket ettikçe ağrılar artar ve asıl şiddetini akşam saatlerinde gösterir. Nefes alıp vermekte zorluk çekilmesine sebep olur. Deride dökülme ve kurumaya neden olur.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi için bu gereklidir. Kronikleşmiş romatizma hastalıklarında tedavi mümkündür fakat hastalığın tamamen iyileşmesi beklenemez. Uygulanacak fizik tedavi yöntemleri ve ilaç tedavisi ile hastalık büyük ölçüde önlenmiş olur. Romatizma tedavisi için doktorunuz ile iletişime geçmek, yapılabilecek en doğru adımlardan bir tanesidir. Yanlış atılacak adımlar, ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunların çıkmasına sebebiyet verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.