Genel Bilgi ve İçerikler

İşitme Cihazı Ankara Nova İşitme

40

İşitme cihazı Ankara nova işitme, 2023 yılında da işitme cihazları konusunda faaliyetlerini sürdürmekte. İletişime dair engelleri aşmak için her şeyden önce iletişimin ne olduğu sorusunun cevabını vermeli bunun ardından da iletişim engellerinin ne olduğunu tespit etmeliyiz. Bu sayede çözümleri de bulabiliriz. İletişime engel olan unsurlardan bir tanesi de sağlıklı duyamamaktır.

İletişim Nedir?

Bu konuda birçok akademik tanım bulunsa da iletişim aslında bir ihtiyaçtır. Sosyal bir varlık olan insanın sosyalleşebilmesi, ihtiyaçlarını temin edebilmesi, toplumda bir konum elde edebilmesi ya da mental açıdan huzura erebilmesi iletişim aracı ile mümkündür. Yeterli iletişim becerilerine sahip olmayan insanlar iletişim becerileri gelişmiş olan insanlara göre depresyona daha meyillidir. İletişim becerileri yetersiz olan bir toplumda insanlar refah içerisinde huzurlu bir yaşama sahip olamazlar. Toplumsal refah için toplumu oluşturan bireylerin sağlıklı bir iletişim içerisinde olması son derece önemlidir.

 İletişimin Önündeki Engeller

Bu noktada belki de akıllara ilk gelen ve iletişimin önündeki en büyük engeli teşkil eden empati yeteneğinin azlığıdır. Empati bencilce bir iletişimden ya da daha doğru bir ifadeyle iletişimsizlikten kurtuluş anahtarıdır. Sağlıklı bir iletişim için her şeyden önce iletişim içerisinde bulunulan kişinin içerisinde bulunduğu duygu ve durumu fark etmek gerekmektedir.

Kişinin neyi niçin söylediğine hiç kulak asmadan sarf edilen kelimeleri sadece kendi dünyamızdan değerlendirmek iletişimin önündeki en büyük engellerden birini oluşturacaktır. İletişimin önündeki engellerden bir tanesi de işitme kaybıdır. İşitme kaybı olan kişiler bu engeli işitme cihazı aracılığıyla aşabilir.

Bununla beraber sağlıklı bir iletişimin önündeki en büyük engellerden biri kişilerin iletişim kurmak değil bir şey kanıtlamak veya kabul ettirmek niyetinde olmalarıdır. Sohbet esnasında karşı tarafı hiç dinleme ihtiyacı duymadan sadece konuşma fırsatı kendisine geçeceği an söyleyeceği şeyleri planlayan bireylerin arasında iletişim söz konusu olamaz. Taraflar tartışmanın ya da daha ileri boyutlara varan kavgaların ötesine geçemez. Bu sebeple sağlıklı bir iletişim için iyi bir konuşmacı olunması gerektiği kadar iyi bir de dinleyici olmak şarttır.

Sağlıklı bir iletişimin önünde engel teşkil eden bir başka husus ise iletişim esnasında kullanılan yanlış kelimelerdir. Sağlıklı bir iletişim için kişiler sarf ettikleri kelimelere özen göstermeli, yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilecek kelimelerden sakınmalıdır. İletişim oldukça bilindik ve anlamı herkes tarafından neredeyse aynı şekilde anlaşılan kelimeler ile sağlanmalıdır.

İşitme Cihazı Ankara Nova İşitme

İşitme kaybı yaşıyorsanız iletişim önündeki engelleri kaldırmak için işitme cihazı alabilirsiniz. Bu konuda, işitme cihazı Ankara kuruluşu nova işitme ile iletişime geçebilirsiniz. İşitme cihazı fiyatları açısından da kendileriyle irtibat kurabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde giderebilirsiniz.

https://novaisitme.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.