Genel Bilgi ve İçerikler

Seyahat Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

323

Seyahat planı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Pek çok insan seyahat etmeyi sever. Yaz ve kış ayırt etmeden, her mevsim seyahat edebilmek için iyi bir seyahat planı gerekir. Seyahat planlama sayesinde keyifli ve sorunsuz bir tatil geçirilmesinin yanı sıra olumsuz bir sürpriz ile de karşılanmaz. Bu süreç, çok sayıda kişi tarafından son derece heyecanlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Seyahatin iyi bir şekilde gerçekleşebilmesi için planlama yapmanın önemi son derece büyüktür. Atacağınız doğru adımlar, çok daha keyifli bir şekilde gezmenize katkı sağlar. Düzensiz bir plan ise beraberinde bazı problemleri de getirebilir. Seyahat esnasında tadınızı kaçırabilir.

Seyahat Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı insanlar daha spontane tatil yapmayı sevse de bazı insanlar da her şeylerinin planlı olmasından hoşlanır. Gezi planı nasıl yapılır sorusu bu aşamada ortaya çıkar. Birtakım noktalara dikkat edilmesi ile kusursuz bir seyahat planı meydana gelir. Bu sayede tatil süreci daha planlı ve kolay geçer. İyi bir seyahat planı oluşturma için gereken maddeler aşağıdaki gibidir:

Bölge ve Yer Seçimi

Yurtiçi ve yurtdışı seyahat olmak üzere 2 tip seyahat şekli vardır. Bu neden ile seyahat planı yapılırken öncelikle yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı karar verilmesi gerekir. Hafta sonu kaçamağı mı ya da daha uzun bir tatil süresine göre gidilecek yer tercih edilebilir. Yer seçme de ayrıca internette ve sosyal medyada bulunan ve hedef önerisi veren siteler ziyaret edilebilir.

Gideceğiniz bölgeyi ziyaret etmeden önce o bölgeyi iyi araştırmanız daha doğru olur. Bölgedeki insanlarla daha iyi bir iletişim için, o bölgeye yönelik en azından kendinizi ifade edebileceğiniz bazı kelimeler de öğrenebilirsiniz. Yurtiçi seyahati tercihi var ise gidilecek bölge için ulaşım tercihinin yapılması gerekir. Yurtdışı seyahati yapılacak ise de hem pasaport hem de vize işlemlerinin halledilmesi önem taşır.

Pasaport ve Vize İşlemleri

Yurtdışı seyahatleri için geçerli olan pasaport ve vize işlemleri büyük önem taşır. Bu konuda profesyonel destek, vize danışmanlık hizmetleri ile alınabilir. Ülkelere göre vize alınması gerekir; ancak bazı ülkeler belli gün sayısına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaz. Bu neden ile gidilecek ülkenin vize isteyip istemediğinin araştırılması gerekir. Vize başvurusu için seyahat planı örneği gerekli olması yanı sıra seyahat planı örneği İngilizce olarak hazırlanması daha etkin olur.

Seyahat planı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Vize dışında gibi bazı ülkelere sadece nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilir. Gidilecek ülkenin vize istemesi durumunda bu işlemlerin uzun sürebilme ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekir. Bu sebep ile vizeniz çıkartılması önem kazanır. Vize istemeyen ülkelere de sadece pasaport ile gidilebilir ve pasaport işlemlerinin gerçekleşmesi vize işlemlerine nazaran daha kolay ilerler. Vize acentaları arasında yer alan dijitalvize.com a isterseniz bir göz atabilirsiniz.

Seyahat Tarihi

Nereye ve nasıl gidileceğinin yanı sıra pasaport ve vize işlemlerinin de halletmesinden sonra seyahat planı çerçevesinde seyahat tarihinin iyi seçilmesi gerekir. Seyahat tarihin önceden belirlenmesi ile uygun fiyatlı bilet bulunabilir.

Konaklama

Yurtiçinde nispeten daha kolay olan konaklama, yurtdışı tatillerinde daha dikkat gerektirir. Konaklanacak bölgeye karar verdikten sonra konaklama için de bölgenin iyice araştırılması gerekir. Otel ve hostel seçeneklerinin yanı sıra pansiyon ve dairelerde de konaklama mümkün olur.

Online Check In

Uçuş saatinden önce online check in, her zaman kolaylık sağlar. Uçağa alınabilecek ağırlıkta bir bagajın olması durumunda kontuara girmeden güvenlik alanından geçiş yapılır. Uçak saatinin kontrol edilmesi ve yurtiçi uçuşlarda en az 1 saat yurtdışı uçuşlarda ise en az 2 saat önce havalimanında olunması gerekir.

Gezilecek Yerler Listesi

Seyahat edilecek şehre gitmeden önce bölgede gezilecek yerlerin araştırılması gerekir.  Bu şekilde bölgenin popüler yerleri öğrenilir hem de birçok maddenin elenmesi gerçekleşir. Tripadvisor gibi sitelerden gezilecek yerler ile alakalı bilgiler alınabilir ve bu bağlamda daha gitmeden rota oluşturulur. Bu durumda zaman ve para tasarrufu anlamına gelir.

Yerlere dair bilgiler, müzeler, kiliseler ve aktivitelerin listelenmesi için notların alınması da önem taşır böylelikle bütçe dışına çıkılmadan pek çok yer görülebildiği gibi ücretsiz faaliyetler de öğrenilir.

Yeme ve İçme Alternatifleri

Ülke ve şehirlerin kendilerine özgü yemekleri ve sokak lezzetleri vardır. Bu lezzetlerin daha önceden araştırılması ile yerel mekânlar da bulunabilir. Yeme ve içme alternatifleri; gezi bloglarından, Instagram paylaşımları ya da TripAdvisor üzerinde yer alır. Kişinin tercihine popüler mekân ya da salaş restoranların listesi yapılabilir.

Yeme ve içme konusuna bazı kişiler son derece dikkat etmekte. Örnek vermek gerekirse çok sayıda kişi domuz etinden kaçınıyor. Bu yüzden ziyaret etmek istediğiniz bölgenin yemek kültürünü araştırmanız, önceden size bir tecrübe kazandıracaktır.

Önemli Belgelerin Çıktısı

Seyahate çıkmadan önce muhakkak önemli belgelerin çıktılarının alınması gerekir. Uçak bileti, konaklama onayı, bir tur ya da aktivite için satın alınan rezervasyon kâğıdı gibi belgelerin kolaylıkla ulaşılabilen bir yerde olması önem taşır. Yurtdışı seyahatleri için özellikle gerekli olan bu belgeler pasaport kontrolde de yetkililer tarafından istenebilir.

Güvence Oluşturmak

Yabancı bir yere gidilmeden önce bölge için iyi bir araştırma yapılması gerekir. Araştırma sonucunda kişinin maddi ve manevi olarak kendisini güvence altına alması ve karşılaşabileceği olası problemlere karşı dikkatli olması önem taşır. Özellikle yurtdışı seyahatleri için yedek bir bütçe hazırlanması ve zor durumda kalınmadığı sürece hazırlanan bütçeye dokunulmaması gerekir.

Bölgedeki İnsanların Yapısı ve Kültürü

Gidilen yerde yaşayan insanların hayat tarzı ve kültürel özellikleri bilinmesi de önemlidir. Seyahat planı içinde en önemli maddelerinden biri olur. Her bir bölgenin yapısı ve alışkanlıkları farklı olabilir.

Ülkemizde de olduğu gibi bazı şehirlerde turistlerin yaptığı bazı hareketleri hoş karşılanmadığı gibi o bölgede de yapılması hoş olmayan hareketler bulunabilir. Bu neden ile bölgenin iyice araştırılması önem kazanır. Bu şekilde insanlar ile daha saygılı ve samimi ilişkiler kurulabilir.

Tüm bunlara ek olarak seyahat planı içinde Seyahat Sağlık Sigortasının büyük önemi bulunur. Uçuş yorgunluğu, hava değişimi ya da farklı yemeklere dayalı hastalanmalar olabilir. Sigorta, hastalık dışında ayrıca eşya çalınması, uçuşun iptal edilmesi ya da acil dönülmesi gerektiğinde de oluşan zararları karşılar. Ek bir masraf olsa da sağladıkları açısından önemli bir detayı oluşturur.

Seyahat planı yaparken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak bu şekildedir. Eğer planınızı ABD için yapmayı düşünüyorsanız, ABD vize almak sayfasına bir göz atabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri, vize işlemleri ile ilgili çok sayıda ayrıntıya bu sayede ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.