Genel Bilgi ve İçerikler

Neden Çoğu Korelinin soyadı KİM?

22

Neden çoğu Korelinin soyadı Kim?  Size bu resmi göstersem ve bu abimizin adını tahmin etmenizi söylesem eminim ki çoğunuz içinde Kim, Lee ya da Park  içeren isimlerle tahminde bulunursunuz. Bu  tahminde çok haklısınız ve tutturma ihtimalinizde çok yüksek. Çünkü yaklaşık 52 milyon nüfuslu Güney Kore de insanların % 21 inin soyadı  ‘Kim’. Bunun nedeni ise  sizi şok edecek Kore tarihinde gizli.

Neden Çoğu Korelinin soyadı KİM?

Bir çok bölgede olduğu gibi Kore tarihinde de  Joseon hanedanlığına kadar soyadı pek kullanılmıyordu. Soyadı çok az sayıda aristokratın sahip olduğu bir kraliyet imtiyazıydı. Toplumdan dışlanmış ( köleler, katiller, fahişeler, sanatkarlar, tüccarlar vb.) kişiler soyadı kullanamazlardı. Halk, Joseon Krallığı’nın son zamanlarında 1894’te feshedilen sınıf sisteminin ardından sosyal ve ekonomik ayrıcalıklar için soyadı almaya başladı.

Olayın ilginçliği işte burada başlıyor. Halk elit kesimden insanların soyadını almaya çalışıyor. Mesela ‘Kim’ soyadı , MÖ. 57 ila MS. 935 yılları arası hüküm süren Silla Krallığı’nı yöneten ailenin soyadıdır. Hatta evrakta sahtecilik yaparak pek çok aile kütüklerde oynama yapmıştır. Yani bir soy sona erdiğinde o soydan olmayan biri belli bir ödeme  karşılığında o soyun altına yazılabiliyordu. Böylece Eski Kore de kraliyet üyelerince kullanılan Lee, Kim gibi isimler aynı soydan gelmeyen bir çok kişinin adı oldu.

Boşuna dememişler “Namsan Dağı’nın tepesinden Seul’un ortasına bir taş atsan, bu taş illa ki soyadı Kim ya da Lee olan birinin kafasına düşer.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.