Genel Bilgi ve İçerikler

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir? Kitapları ve Hakkında Bilgiler

344

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Gülseren Kavas, bilinen adı ile Gülseren budayıcıoğlu kitapları neler? Özellikle son dönemlerde adını sıklıkla duymaya başladığımız Gülseren Budayıcıoğlu aslında oldukça ünlü ve başarılı bir psikiyatristtir. 1947 Ankara doğumlu olan Budayıcıoğlu, üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğudur. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmasıyla birlikte öğrencilik yıllarında TRT Ankara radyosu ve sonrasında TRT televizyonunda  5 yıl boyunca kadrolu olarak spiker ve sunucu olarak görev almıştır. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Psikiyatri Uzmanlık Eğitimini tamamlayarak uzmanlığını kazanmış ve 1982 yılına kadar yine aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak meslek hayatını sürdürmüştür. Bu sırada yaklaşık bir yıl süre ile TRT ve Hacettepe Üniversitesi ortak projesi olarak hazırlanan, TRT televizyonlarında canlı olarak yayınlanan ‘’İnsan ve Dünyası’’ adlı sağlık konulu televizyon programında sunucu ve yapımcı olarak görev almıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu Psikiyatri Merkezi

Üniversiteden ayrıldığı 1982 yılından 2005 yılına kadar Ankara’da serbest hekimlik görevini sürdürmüştür. 2005 yılında ise serbest hekimlik görevini bırakarak en büyük hayallerinden biri olan özel psikiyatri merkezini açmıştır. Bu psikiyatri merkezinin önemi ise Ankara’da açılan ilk özel psikiyatri merkezi olmasıdır. Ayrıca Budayıcıoğlu, merkezini açarken kişilerin sosyal güvencelerini kullanarak yardım alabileceği bir yer olmasına da dikkat etmiştir.

Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları ve Hakkında Bilgiler

Budayıcıoğlu, psikiyatri merkezini açmadan çok kısa bir süre önce farklı gruplardan hastalarıyla görüşmelerini kaleme almış ve 2004 yılında bir kitabevi tarafından çıkarılan ‘’Madalyonun İçi’’ adlı kitabı oyucularına sunmuştur. İlk kitabını takiben yıllar içerisinde ‘’Günahın Üç Rengi’’, ‘’Hayata Dön’’, ‘’Camdaki Kız’’ ve ‘’Kral Kaybederse’’ adlı kitaplarını da okuyucularıyla buluşturmuştur. Kitaplarında yılların ona verdiği tecrübeyi, bilgi ve birikimi meslektaşlarına aktarabilmek ve okuyucularıyla paylaşmak için çabalamıştır. 2013 yılında kendisine ait olan Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin Levent şubesini açan Budayıcıoğlu, merkezlerinde kendisi gibi başarılı meslektaşlarıyla çalışmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu hakkında farklı bilgiler de vermek isteriz. Gelelim Gülseren Budayıcıoğlunun son dönemlerde adının sıklıkla duyulmasının sebebine. Kitapları farklı dizilere uyarlanan Budayıcıoğlu, daha önceleri okuyucularına ulaşabilirken son dönemlerde aynı zamanda izliyicileriyle de buluşmuştur. Hayata Dön, Camdaki Kız ve Madalyonun İçi adlı kitapları çeşitli televizyon dizilerine uyarlanmış, bu sebeple Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu çok daha fazla kişiye ulaşmayı başarmıştır.

Kitaplarından uyarlanan dizilerde günümüzün başarılı oyuncuları da yer almıştır. Dizilerden bazıları günümüz itibariyle final yapmış bulunmakta bazıları ise yayın hayatına devam etmektedir. Aslı Enver ve Özcan Deniz’in başrollerinde yer aldığı İstanbullu Gelin dizisi ‘’Hayata Dön’’, Demet Özdemir ve İbrahim Çelikkol’un rol aldığı Doğduğun Ev Kaderindir dizisi ‘’Camdaki Kız’’ kitabından uyarlanırken;  Binnur Kaya ve Evrim Alasya gibi başarılı oyuncuların yer aldığı ‘’Kırmızı Oda’’ dizisi ve Farah Zeynep Abdullah ve Birkan Sokullu’nun başrol aldığı Masumlar Apartmanı dizisi de yine Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarından uyarlanmıştır.

Budayıcıoğlu halen Türkiye’nin en önemli ve başarılı psikiyatri hekimlerinden birisi olarak anılır. Onun bu başarısı yeni hekimlere ilham olmuş, pek çok genç meslektaşı onun yolunda ilerlemiştir. Diziler izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiş ve Budayıcıoğlu yazarlık konusunda da kendini ispatlamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.