Genel Bilgi ve İçerikler

Özgüven Eksikliği Nedir Neden Olur?

54

Özgüven eksikliği nedir neden olur? Öncelikle özgüven eksikliği tanımından başlayalım. Bireyin kendi yeteneklerinin farkında olmamasıdır. Genellikle çocukluk çağından itibaren çocuğun bakım işini üstlenen kişilerin tutumları ve yetiştirme tarzları çocuğun kendi olma algısını ne şekilde geliştireceğine etki eder.

Özgüven Eksikliği Nedir Neden Olur?

Mesela, aşırı derecede eleştirici bir baba ve mükemmeliyetçi bir anne çocuğun özgüven eksikliği geliştirmesinde rol sahibidir. Veya epeyce baskılı bir ortamda yetişmiş bir çocuk, ileriki hayatında sosyal hayatında ya da iş ortamında kendisini özgürce ifade edemez.

Özgüven eksikliği olan kişi, herhangi bir konuda söz aldığında yanlış bir şey söyleyeceğinden ve bu yüzden eleştirileceğinden kaygı duyabilir. Bu nedenle de mesela bir toplantıda fikrini söylemekten kaçınabilir. Yani özgüven eksikliği çocukluk döneminde temelleri atılan bir kavramdır.

Özgüven eksikliği kadar aşırı özgüven de kişilere problem yaşatır ve kişinin kendi sınırlarının farkına varmamasına ve zarar görmesine neden olabilir. Bu noktada bireyin kendi yeteneklerinin farkında olması önem kazanır.

Özgüven eksikliğini tedavi edebilmek için ilk olarak bireyin kendisini tanıması ve eksik yönlerini kabul edip onun üzerine çalışması ve gelişmiş olan yönlerini de nasıl doğru şekilde kullanacağını bilmesi gerekmektedir. Bunları yaparken sıkıntı yaşadığında ise bir uzmandan yardım alması o kişinin yararına olacaktır. Yardım alarak, kişi hem sosyal hayatında hem de iş hayatında daha başarılı ve mutlu olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.