Genel Bilgi ve İçerikler

Etkili Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

37

Etkili öğrenme yöntemleri nelerdir? Neredeyse her an yeni şeyler öğreniyoruz. Öğrendiklerimizi bir temel üzerine oturtmak, hafızamızdaki yerini sağlamlaştırmak ve etkili öğrenmek için  uygulayabileceğimiz birkaç yöntem bulunuyor.

Etkili Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Etkili öğrenme yöntemlerini kullanarak hem daha akılda kalıcı bir şekilde öğrenip, hem de öğrendiklerimize bir düzen verebiliriz.

  • SORGULAMAK

Yeni birşey öğrenmek istiyorsanız, ilk olarak sorgulama ve analiz yapmalısınız. Bu konu üzerinde kendinize olabildiğince soru yaratmalısınız. Yanıt arayacağınız sorularla bir nevi öğrenmek istediğiniz konuyu parçalara ayırmış olursunuz, böylelikle alt başlıklar edinmiş olur, daha kolay öğrenebilirsiniz.

  • ARAŞTIRMAK

Detaylı bir analizin ardından kafanızda oluşan bu sorulara ‘araştırma yaparak’ yanıt aramalısınız. Çıkaracağınız sonuçlar üzerinde durmalı, önemli yerleri not etmelisiniz. Araştırma esnasında olabildiğince bol kaynak kullanmalı ve kaynak güvenirliğine dikkat etmelisiniz.

  • ÖZET ÇIKARMAK

Yeni öğrendiğiniz bilgileri kelime karmaşasına yer vermeyecek, sade, yalın ve anlaşılır bir dil ile yazıya geçirmelisiniz. Uzun, karmaşık ve sade olmayan bilgiler öğrenmenizi ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilir, bu sebeple işinize yarayacak bilgileri tabiri caiz ise ‘cımbızlamak’ gerekir.

  • TEKRAR VE EZBER

Olabildiğince az kelime karmaşası yaratmalı, öğrendiklerinizin zihninizde sağlam bir temel edinebilmesi için sık sık tekrar ve ezber yapmalısınız. Ne kadar çok tekrar yaparsanız, öğrendiklerimiz temeli o kadar sağlamlaşır.

  • YAZMAK

Yazmak anlamak için gayet etkilidir. Zihninizde kalan bilgileri kendi yorumunuzla anladığınız kadarıyla yazıya geçirmeyi deneyebilirsiniz. Hem bu bilgilerin aklınıza nekadar yerleştiğini ölçmüş olur, bilgilerin üstünden geçmiş, hem de varsa yanlışlarınızı öğrenmiş olursunuz.

  • KENDİNE ANLATMAK

Öğrendiklerinizi kendinize anlatmaya çalışmak yada başka bir deyişle prova yapmak en önemli kolay öğrenme yöntemleri arasındadır. Sessiz bir odaya gidip öğrendiklerinizi ayna karşısına geçip kendinize anlatmayı deneyebilirsiniz. Unutacağınız veya anlatmakta zorlanabileceğiniz yerler olabilir, kendinize ufak bir not kağıdı hazırlayabilirsiniz.

Etkili öğrenme yöntemleri nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.