Genel Bilgi ve İçerikler

Üniversite Taban Puanı Nedir?

269

Üniversite taban puanları nasıl öğrenilir? Sorusu, her yıl üniversite tercihleri öncesinde milyonlarca öğrenci tarafından aratılan bir konudur. Üniversite, pek çok kişinin hayalidir. Bu hayale ulaşabilmek için çoğu öğrenci gecesini gündüzüne katar. Kimi yıllardır düşündüğü mesleği yapabilmek adına, kimi ise son anda verdiği kararlar ile bu yolculuğa başlamaya çalışmaktadır.

Üniversite Taban Puanı Nedir?

Üniversiteye en son yerleşmiş olan kişilerin, giriş yaptıkları bölümlere yerleştikleri en düşük puanlar taban puan olarak adlandırılır. Bir bölümün taban puanını bilirseniz eğer ciddi anlamda fikir sahibi olabilirsiniz. Tercih yapmadan önce yerleşip yerleşmeyeceğinizi az çok anlayabilirsiniz. Tabi taban puanlarda artışlar ya da azalmalar olabilmektedir. Bu durum yıldan yıla göre değişkenlik gösterir.

Üniversite Taban Puanları Nasıl Öğrenilir?

Üniversite taban puanlarını öğrenebilmek adına giriş yapılabilecek çok sayıda site bulunuyor. Bu sitelerden bir tanesi tercihsiralamalari.com . Sitede 2 yıllıkların puanları, 4 yıllıkların puanları gibi pek çok sayfa bulunmaktadır. Bu sayfalar aracılığıyla sizler de kolay bir şekilde taban puanları inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.