Genel Bilgi ve İçerikler

Hayvanlar Güneşten Yanar Mı?

225

Hayvanlar güneşten yanar mı? Plajda güzel bir gün geçirdiğinizi hayal edin. Güneş gökyüzünde yükselirken kıyıda dinleniyorsunuz. Açık ve ılık bir gün ve yanınızda fazladan bir şişe güneş kremi getirmeyi hatırladığınız için de mutlusunuz. Çünkü görünüşe göre buna ihtiyacın olacak!

Hayvanlar Güneşten Yanar Mı?

İşte o zaman bir düşünce sizi vurur. Etrafınıza bakıyorsunuz, sahili ve yukarıdaki gökyüzünü tarıyorsunuz. Martılar. Kaplumbağalar. Frizbiyi kovalayan bir köpek. Bütün bu hayvanlar burada, sahilde sizinle birlikte ama tabii ki güneş kremi kullanmıyorlar. Günün sonunda hepsi parlak kırmızı ıstakozlara dönüşecek mi? Hayvanlar güneşten yanar mı?

Kısa cevap evet, hayvanlar güneşten yanar. Ancak birçoğu güneşe karşı doğal korumaya sahiptir. Yukarıdan uçan martı? Tüyleri koruma sağlar. Kıyı şeridine yakın bir kaplumbağa? Kabuğu ve pulları ona örtü sağlar. Ancak diğer birçok hayvan o kadar şanslı değil.

Güneş yanığı için en çok hangi hayvanlar risk altındadır?

Soluk tenli ve küçük tüylü hayvanlar güneş yanığı için en fazla risk altındadır. Birkaç örnek vermek gerekirse; domuzlar, gergedanlar ve filler.

Hayvanlar Güneşten Yanar Mı?

Hayvanlar kendilerini güneşten nasıl korur?

Mesela domuzlar çamuru güneş kremi olarak kullanıyor. Kendilerini kaplamak ve ciltlerini güneşten korumak için çamur içinde dönerler. Gergedanlar da aynı şeyi yapar. Filler güneş yanığından kaçınmak için kendilerine (ve yavrularına) kum atarlar.

Hiç hayvanat bahçesinde su aygırı gördünüz mü? Öyleyse, gözlerinin ve kulaklarının çevresinde soluk bir cilt olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu lekeler özellikle güneşten gelen hasara karşı hassastır. Suaygırları derilerini korumak için kendi güneş kremlerini yaparlar. Bu doğru! Ultraviyole ışığı emen pas renginde bir sıvı salgılarlar. Oluşturdukları bu sıvı onları güneşten yanmalarını engeller.

Suaygırları kendi güneş kremlerini yapma konusunda yalnız değiller. Zebra balığı, zararlı ışınları engelleyen gadusol adlı bir kimyasal yapar. Araştırmacılar karides, deniz süngerleri ve bazı amfibilerin de aynı şeyi yapabileceğini düşünüyor.

Zürafalar güneş kremi salgılamazlar, ancak başka bir ilginç adaptasyonları vardır. Bir zürafanın dilinin çoğunun siyah olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu hayvanlar günde yaklaşık 12 saat yemek yer. Bu süre zarfında dilleri güneşe maruz kalır. Bazı uzmanlar, koyu renge sahip olan dili güneş yanığından korumak için geliştiğini düşünüyor.

Son yıllarda bilim adamları balinalar arasında güneş yanığı oranının arttığını fark ettiler. Uzmanlar, bu eğilimin ozon tabakasının incelmesiyle ilgili olabileceğini düşünüyor. Bu özellikle mavi balinalar için geçerlidir. Güneşe maruz kaldıkları okyanus yüzeyinde diğer balinalardan daha fazla zaman geçirirler.

Evcil hayvanları güneş ışığından nasıl koruyabiliriz?

Peki ya evcil hayvanlar? Onları güneş yanığından nasıl koruyabiliriz? İyi haberler var! Evcil hayvanınızın kalın kürkü, tüyleri veya pulları varsa güneş yanığı olma ihtimali düşüktür. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın beyaz, kısa tüyü varsa veya hiç tüyü yoksa, güneş yanığı riski daha yüksektir. Neyse ki çoğu evcil hayvan mağazası, hayvanlar için özel olarak formüle edilmiş güneş kremi satıyor. Bazı evcil hayvan sahipleri de hayvanlarını korumak için dışarıda tişört giydirmeyi tercih ediyor. Tabii ki, tüm evcil hayvanların dışarıdayken dinlenebilecekleri gölgeli alanlara ihtiyacı vardır. Bu onları güneşten de koruyabilir.

Kendi cildinizi güneş yanığından nasıl korursunuz? Umarım dışarıda olduğunuzda güneş kremi sürersiniz. Şapkalar da yüzünüzü korumaya yardımcı olabilir. Günü plajda veya havuzda geçirecekseniz, yanınıza bir şemsiye alarak da gölge sağlayın. Herkes güneşte eğlenceli günleri dört gözle bekliyor. Fakat sadece cildinizi korumayı unutmayın!

Hayvanlar güneşten yanar mı? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.