Genel Bilgi ve İçerikler

Formula 1 Arabaları Nedir?

136

Formula 1 arabaları nedir? Formula 1 (F1) araçları neye benziyor? Açık tekerleklerdir, yani tekerlekleri arabanın gövdesinin dışında durur. Bu, tekerlekleri normalde çamurlukların altında olan diğer araçların çoğundan farklıdır. F1 arabaları ayrıca sadece tek bir koltuk içerir – bu yarış arabalarında hiçbir yolcu binemez!

Formula 1 Arabaları Kaç Saniyede 100 Km Hıza Ulaşır?

Hiç F1 yarışı gördünüz mü? Öyleyse, bu arabaların hız için yapıldığını biliyorsunuz. Ortalama olarak, saatte 185 mile (m.p.h.) ulaşabilirler. Bir F1 için şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hız 223.5 m.p.h. Ayrıca hızlı hızlanmalarıyla da bilinirler. Formula 1 arabaları beş saniyeden daha kısa bir sürede 0 m.p.h.’de başlayabilir, 100 m.p.h.’ye ulaşabilir ve tekrar tamamen durabilir.

Formula 1 Arabalarını Bu Kadar Hızlı Yapan Nedir?

Bunların çoğunun inşa edilme biçimleriyle ilgisi var. Her F1 arabasının bir ön ve arka kanadı vardır. Bunlar arabaları daha aerodinamik hale getiriyor. Arka kanat ayrıca bir sürükleme azaltma sistemi (DRS) içerir. DRS, otomobilin hızını oldukça artırma potansiyeline sahiptir. F1 yarışı sırasında yalnızca belirli noktalarda kullanımına izin verilir.

Ek olarak, F1 arabalarının hafif yapısı, etkileyici hızlarda bir pistte yarışmalarına yardımcı olur. Bir zamanlar sağlam alüminyumdan yapılmışlardı, ancak bugünün F1 arabaları karbon fiber gibi çok daha hafif malzemeler kullanıyor. Ağırlık da F1 yarış yönetmelikleri tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir – sürücü dahil, her arabanın ağırlığı en az 1.631 pound (740 kg) olmalıdır.

Grand Prix Nedir?

Formula 1 yarışlarına Grand Prix denir. Bir sürücü 189,5 mil (305 km) işaretine ulaştığında bir grand prix sona erer. Çoğu yarış özel parkurlarda yapılır, ancak bir tanesi halka açık caddelerde yapılır. Monaco Grand Prix adı verilen bu yarış, yarış dünyasının en büyük yıllık etkinliklerinden biridir.

Formula 1 yarışları her yıl iki şampiyonluk ödülü veriyor. Bunlardan biri, Formula 1 Dünya Sürücüler Şampiyonası. Bu, yarış sezonunda en iyi performansı gösteren sürücüye verilir. İkincisi, tek bir otomobilin performansı için verilir ve Formula 1 Üreticileri Şampiyonası olarak adlandırılır. Her biri, her Grand Prix’de kazanılan puanlara dayanmaktadır.

Takımlar, yapabildikleri en hızlı F1 arabalarını inşa etmek için oldukça fazla zaman ve para harcıyor. Örneğin, Ferrari ve Mercedes gibi büyük şirketlerin tek bir yılda arabalarına 400 milyon dolardan fazla harcadıkları biliniyor. Bununla birlikte, 2021’den başlayarak, düzenlemeler takımların F1 arabaları yapmak için harcayabilecekleri para miktarını 175 milyon dolarla sınırlayacak.

Hiç Formula 1 yarışını izlediniz mi? Gelecekte kendiniz bir F1 arabası yapmak veya kullanmak ister misiniz? Dünyanın en hızlı arabalarından bazıları, hem sürüş meraklıları hem de yarış tutkunları arasında popülerdir. Belki bir gün Monaco Grand Prix’sine bile katılabilirsiniz!

Formula 1 Araba Markaları

Sizler için formula 1 markalarını şu şekilde belirtebiliriz. Bu görüntü https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Formula_1_markalar%C4%B1 sayfasından alınmıştır.

Formula 1 araba markaları

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.