Genel Bilgi ve İçerikler

Google Chrome 86 Güncellemesi Nedir?

140

Google chrome 86 güncellemesi nedir? Google Chrome, internet kullanıcıların en fazla tercih ettiği tarayıcılardan biridir. Basit kullanım imkânı sağlayan ara yüzü ve iyi bir performans sunması tercih edilme sebepleri arasında yer alan bazı etkenlerdir. Bu derece başarılı olmasının ana nedeni ise sürekli olarak geliştirilmesi ve güncellenmesidir. 6 Ekim 2020 tarihinde Chrome 86 olarak lanse edilen güncelleme de bunlardan biridir. Bu güncellemeyle birlikte birçok önemli yenilik Google Chrome bünyesine dâhil edilmiştir.

Chrome 86 Güncellemesi Nedir Nasıl Yapılır?

Google Chrome, yeni sunduğu güncellemeyi otomatik olarak yükleyecektir. Fakat bazı durumlarda otomatik güncelleme konusunda sorun yaşanabilmektedir. Böyle bir durum yaşanması durumunda manuel olarak güncelleme yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Google Chrome 86 Güncellemesi Nedir?

  • Google Chrome programını bilgisayarınızdan açınız.
  • Sağ üst kısımda bulunan üç nokta simgesine tıklayınız.
  • Açılan menünün alt kısımlarında bulunan “Yardım” seçeneğinin üzerine geliniz, ardından açılacak olan yeni menüden “Google Chrome hakkında” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan sayfada programınızın güncellik durumu kontrol edilecektir. Eğer güncel değilse otomatik olarak güncelleme işlemi yapılacaktır.
  • Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra yeni özelliklerin aktif olabilmesi için Google Chrome’u kapatıp yeniden açmanız gerekecektir.

Chrome 86 Güncellemesi İle Gelen Yeni Özellikler

  • Güvenli Olmayan Sitelerde Uyarı Sistemi

Google güvenli olduğunu düşündüğü sitelere HTTPS şeklinde bir güvenlik sertifikası vermektedir. HTTPS sertifikasına sahip olmayan siteleri ise “güvenli değil” şeklinde ifade etmektedir. Güvenli değil şeklinde ifade edilen sitelerde kullanıcılara doldurdukları her türlü form için “bu form güvenli değil” şeklinde bir uyarı vererek kullanıcıların veri güvenliğini üst düzeye çıkarmayı hedeflemektedir.

  • Zayıf Parolalara Karşı Uyarı

Kullanıcıların kişisel verilerinin el değiştirmesi riskini göz önüne alarak her zaman parolalarını güçlü karakterlerden oluşturmaları gerekmektedir. Google Chrome, yeni güncellemesiyle birlikte oluşturulan parolaların güçlü olup olmadığı konusunda kullanıcıları uyarmakta ve “Şifre Değiştir” butonu yardımıyla ilgili sitenin şifre değiştirme sayfasına yönlendirmektedir.

  • Arka Planda Çalışan Sekmeler

Tarayıcı kullanımı esnasında birçok sekme açarak internette gezinti yapmamız mümkündür. Bu gezinti esnasında ihtiyaç duyulmayan bazı sayfalar da merak edildiği için yan sekmede açılarak bekletilmektedir. Bekletilen bu sekmeler, arka planda da olsa işlemciyi kullanmakta ve tarayıcı hızını düşürmektedir. Chrome 86 güncellemesiyle getirilen özellikle birlikte beş dakika ve üzeri süre boyunca açılmayan yan sekmelerin işlemci kullanımı azaltılarak tarayıcının performansı yükseltilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.