Genel Bilgi ve İçerikler

Katil Eşek Arısı Nedir?

753

Katil eşek arısı nedir? Bilindiği üzere günümüzde çok sayıda arı çeşidi bulunmaktadır. Hayvanlar, kendi içerisinde çeşitli sınıflara ayrılabilir. Örneğin köpek denildiğinde aklımıza kurt köpeği, çoban köpeği v.b. şeklinde ırklar gelmektedir. Arılar da eşek arıları, bal arıları, marangoz arıları gibi sınıflandırılabilir.

Katil Eşek Arıları Tehlikeli Midir?

Arıların kraliçelerini nasıl seçtiklerini öğrenmiş olabilirsiniz. Arıların yuvalarını nasıl yaptıklarını da biliyor olabilirsiniz. Belki çölde bir akrepten nasıl kaçınılacağını okumuşsunuzdur. Bugünün konusu, güçlü bir acıya sahip başka bir hayvanla ilgili. Tabi ki katil eşekarısından bahsediyoruz!

Bu isim oldukça korkutucu gelebilir. İnsanlar, katil eşek arılarından ne kadar korkmalı? Şey, iğneleri kesinlikle acıtıyor. Sonuçta, iğneleri 0.20 cm uzunluğundadır. Arıcılık malzemelerini bile delebilirler! Bal arılarının aksine, aynı zamanda birden fazla kez sokabilirler.

Yine de çoğu uzman, çoğu insanın eşek arıları öldürmekten korkacak çok az şeyi olduğu konusunda hemfikir. Bu yüzden onlara “Asya devi eşek arısı” demeyi tercih ediyorlar. Bu böcekler kendilerini tehdit altında hissetmedikçe insanlara saldırmazlar. Onların iğnesini hisseden taraftakiler hala çok acı verici olduğunu söylüyorlar. Ancak eşek arıları, kendilerine alerjisi olan insanlar için yalnızca ciddi bir tehlikedir.

Asya devi eşek arısı ne kadar “dev”? 5 cm kadar büyüyen bu hayvanlar, dünyanın en büyük eşek arısıdır. Büyük bir iğneye ek olarak, bu böcekler kurbanlarını ayrıca ısırabilir.

Katil Eşek Arısı Nedir?

Katil Eşek Arıları Nerede Yaşar?

Asya devi eşek arısının bilimsel adı Vespa mandarinia’dır. Bu böcekleri Asya’da görmek yaygındır. Ayrıca da, Rusya kadar kuzeyde ve Tayland kadar güneyde yaşarlar. Kuzey Amerika’ya özgü değiller. Ancak, Asya devi eşek arısı görülmeleri 2019’un sonlarında başladı.

Katil Eşek Arısı Nedir?

Gelelim asıl sorumuza. Katil eşek arısı nedir? “Katil eşek arısı” lakabının nereden geldiğini merak ediyor musunuz? Sonuçta, bu böcekler insanlar için çok büyük bir tehlike gibi görünmüyor. Yine de arılar için farklı bir hikaye var. Takma adı ona özellikle bal arılarına yönelik şiddetli saldırıları kazandırdı.

Normalde, katil eşek arısı tek başına avlanır. Bir arı kovanına rastlandığında bu değişir. Diğer katil eşek arılarını olay yerine çeken bir feromon salgılarlar. Birlikte kovana karşı savaş açarlar. Çeneleriyle arıların kafalarını keserler. Daha sonra larvaları ziyafet için kendi yuvalarına taşırlar.

Asya’nın her yerinde arı türleri, Asya dev eşek arısı ile savaşmayı öğrendi. Eşek arısının feromonunu fark ettiklerinde, dişi işçi arılar bir karşı saldırı hazırlar. Bir eşek arısı kovana girerse, arılar sürülecektir. Eşek arısını çevreler ve kanatlarını çırparlar. Bu, kovanı ısıtır ve sonunda istilacıyı öldüren karbondioksit üretir.

Ancak Kuzey Amerika arıları hiçbir zaman katil eşek arıları ile karşılaşmamışlardır. Kendilerini nasıl savunacaklarını bilmiyorlar. Bu birçok insanı endişelendiriyor. Bal arısı popülasyonu son yıllarda zaten azaldı. Bazıları, Asya dev eşek arısının daha fazla zarar verebileceğinden korkuyor.

İnsanlar arıların korunmasına nasıl yardım edebilir? Arıcılar, arı kovanlarının girişlerinin üzerine eşek arısı tuzakları yerleştirerek başlayabilir. Ayrıca yemli tuzaklar kurmayı da deneyebilirler. Bunlar, katil eşek arılarını kovana ulaşmadan yakalayabilir. Hatta çok gariptir ki Asya’da, bazı arıcılar tenis raketleri ile eşek arıları ile savaşmak için insanları işe alıyor.

Katil eşek arısına karşı bir arı kovanını nasıl koruyabilirsiniz? Hiç bu tür bir arıyla karşılaştınız mı? Bu böceği görürseniz, mesafenizi koruduğunuzdan emin olun! Sokmaları çoğu insan için ölümcül olmasa da çok acı vericidir.

Katil eşek arısı nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca bal arıları ile ilgili konumuza da isterseniz göz atabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.