Genel Bilgi ve İçerikler

En Çok Sorulan Askerlik Polislik Mülakat Soruları Nelerdir?

699

En çok sorulan askerlik polislik mülakat soruları nelerdir? Devlet kadrolarında görev verilmek üzere öğretmen alımlarında, polislik ve askeriye gibi alanlarda yapılan sözlü mülakat sınavları, birçok kimsenin katılımı ile yoğun ilgi görüyor. Bu mülakatlarda başarılı olmak için en çok çıkan sorular hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekiyor. Sınavlara hazırlanırken bu soruları cevapları ile birlikte gözden geçirmek, adaylara yararlı olacaktır.

En Çok Sorulan Askerlik Polislik Mülakat Soruları Nelerdir?

Askeriye için yapılan sözlü mülakat sınavları asker adaylarının hem askerlik alanındaki bilgilerini hem de kültürel bilgilerini ölçmeye yönelik sorulardır. Askeriye sınavlarında en çok çıkan sorular Milli Mücadele hakkındadır. Örneğin sınavda Milli Mücadeleyi başlatan ilk kurşunun nerede ve kim tarafından atıldığı sorulmaktadır. Bu sorunun doğru cevabı ilk kurşunun İzmir’de Hasan Tahsin tarafından atıldığı olacaktır.

Bir diğer soru da Çanakkale Zaferi ve savaşı hakkındadır. Çanakkale savaşının hangi savaşın cephelerinden biri olduğu sorulmaktadır. Bu konu hakkında genellikle söylenen, savaşın Milli Mücadelenin cephelerinden biri olduğu bilgisi kesinlikle yanlıştır. Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşının cephelerinden biridir.

Askeri mülakatlarında en çok çıkan sorular arasında Atatürk ilkeleri ve devrimleri de yer almaktadır. Örneğin, sınavda Atatürk’ün ilkelerinin neler olduğu sorulabilir. Bu soruya cevap olarak Atatürk’ün altı ilkesinin olduğu ve bunların cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, inkılapçılık ve laiklik olduğu söylenmelidir.

Askeriye mülakatlarında genel kültürün dışında adaylara kendileri hakkında sorular da sorulmaktadır. Örneğin, korkularınız var mıdır? veya en çok nelerden korkarsınız sorusu sözlü mülakat soruları içerisinde sıkça sorulmaktadır. Bu soruya karşı dürüst davranmak en doğrusudur. Çünkü her insanın bazı korkuları vardır. Sınavda başarılı olmak için bu soruya cevap verirken yalan söylemek gerekmez. Dürüstçe korkularınızın neler olduğunu söyleyebilirsiniz. Askeri okul sözlü mülakatına nasıl hazırlanılır? Sorusuna vereceğiniz cevap da mülakatta başarı elde edebilmeniz için önemlidir.

 Polislik Ve Öğretmenlik Mülakatlarında Sorulan Sorular

Polislik mülakatları da askeriye mülakatlarına benzemektedir. Bu sözlü mülakat sınavlarında da polis adaylarının polislik mesleğine ve hayata dair genel kültür bilgileri ölçülmektedir. Buna göre polis adaylarına meşru müdafaa nedir? sorusu sorulmaktadır. Meşru müdafaa, bir kimsenin uğradığı bir saldırıya karşı, kendisini ve yanında bulunan kimseleri korumasıdır.

Örneğin silahla yaralama durumuna karşı, saldırıya uğrayan kimsenin silahla karşılık vermesi, meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmektedir. Polislik ve askeriye sınavında en sık sorulan sorulardan biri de OHAL nedir? sorusudur. Bunun cevabı” OHAL, bir ülkede yaşanan olağanüstü durumlarda yaşanan karmaşayı gidermek adına devlet tarafından alınan bir önlemdir” olmalıdır. Bu süreçte devlet, bazı kararlar alacak ve bunların uygulanmasını sağlayacaktır.

Öğretmenlik alanında yapılan sözlü mülakat sınavları öğretmenlerin eğitim alanındaki bilgilerini ve genel kültürlerini ölçmeye yöneliktir. Örneğin bir öğretmen adayına öğrencilerin internetten araştıracakları bir ödevin avantajları ve dezavantajlarının neler olduğu sorulabilir. Bu durumda öğretmen, internetten öğrencilerin her türlü bilgiye çok daha hızlı ve kolay biçimde ulaşmalarının bir avantaj olduğunu, ancak internetteki bilgi kirliliğinin öğrencileri yanlış yönlendirdiğini söyleyerek, bu soruya cevap verebilir.

En çok sorulan askerlik polislik mülakat soruları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.