Genel Bilgi ve İçerikler

Askeri Okul Sözlü Mülakatına Nasıl Hazırlanılır?

506

Askeri okul sözlü mülakatına nasıl hazırlanılır? Askeri okullara öğrenci alımında yapılan sözlü mülakat, öğrencileri tanımak ve onların askerlik mesleğine ne kadar yatkın olduklarını ölçmek amacıyla yapılan bir sınavdır. Bu sınavlarda öğrenciyi tanıma amaçlı sorulan ve pratik cevap verilmesi beklenen soruların yanı sora askerlik sırasında gerekli olacak genel kültür bilgileri de ölçülmektedir. .

Askeri Okul Sözlü Mülakatına Nasıl Hazırlanılır?

Askeri lise, Akademi, milli savunma üniversitesi gibi okullara girmek isteyen öğrencilere sorulan sorular, onların pratik düşünme yeteneğini, kriz anlarındaki tavrını, muhakeme gücünü ortaya koymaya yönelik sorulardır. Aynı zamanda öğrencilerin askeriye(asker) için ihtiyaç duyulan fiziksel gücünü, bedensel sağlığını, reflekslerini ölçmeye yönelik bazı testler de yapılmaktadır. Öğrencilere sözlü mülakat sırasında genel kültürlerini ölçen bazı sorular da sorulmaktadır. Öğrenciler askeriye(asker) sınavına çalışırken özellikle bu genel kültür kısmına dikkatli hazırlanmalıdır. Bu konuda sorulan soruların başında Atatürk ilkeleri ve İnkılap tarihi gelmektedir.

Atatürk’ün kaç ilkesinin olduğu ve bu ilkelerin ne anlama geldiği, Kurtuluş Savaşında yer alan cepheler, Atatürk’ün katıldığı savaşlar, Cumhuriyetin ilanı hakkında bazı sorular öğrencilere sorulmaktadır. Bununla beraber Askeri lise, Akademi ve milli savunma üniversitesi sınavlarında Cumhuriyet tarihi öncesindeki tarihimizden bazı bilgiler de kontrol edilecektir. Osmanlı Donanması için önemli olan denizcilerin isimleri, İstanbul’un veya bugün de ülkemiz için önemli olan toprakların fethi hakkındaki sorulara da yer verilmektedir.

 Askeri Okul Mülakatında En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

Askeri okul sözlü mülakat görüşmeleri, bir öğrencinin o yaşa gelinceye kadar olan tüm bilgi birikimini ölçen ve aynı zamanda hayata bakışını ortaya koyan sınavlardır. Askeri lise veya milli savunma üniversitesi gibi okullar ordumuza asker yetiştirdiği için bu okullara girecek öğrencilerin her yönden donanımlı olması tercih edilmektedir. Dolayısıyla askeriye(asker) okullarına girecek öğrencilerin sınavdan önce askerlik, tarih ve yakın dönem tarihi hakkındaki bilgilerini gözden geçirmelerinde yayar vardır. Yapılan sözlü mülakat sorularında Kıbrıs Harekatından 12 Adaların Yunan kontrolüne geçmesine, Amerika’nın dünya üzerindeki politikalarına, Atatürk’ün Nutuk eserinde bahsettiği konulara kadar birçok soru sorulmaktadır. Öğrencilerin sınava çalışırken bu konuları tekrar etmeleri önerilmektedir.

Mülakatta Dikkate Yönelik Sorular Sorulabilir

Öğrenciler ilerideki yaşamlarını askeriyede görev yaparak tamamlayacakları için dikkat, gerekli bir haldir. Öğrenci sınava girdiğinde onun bu dikkatini ölçmek amacı ile hiç beklemedikleri sorular sorulabilir. Örneğin, mülakatın yapıldığı odanın kapısından içeri girdikten sonra kaç adım attığı veya bulunduğu alanda onun normal şartlarda hiç ilgilenmeyeceği bir şey hakkında bir soru gelebilir. Bu nedenle öğrenciler sınavdan önce dikkat becerilerini geliştirmeye çalışmalıdır.

Askeri okul sözlü mülakatına nasıl hazırlanılır? Sorusu için ayrıca şu şekilde cevap verebiliriz. Ne kadar iyi bir şekilde hazırlanırsanız hazırlanın, mülakat esnasında yapacağınız heyecan size bildiklerinizi anlık olarak unutturabilir. Bu sebepten dolayı heyecan yapmamanızı öneririz. Ve mümkünse mülakat öncesinde beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler tüketebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.