Genel Bilgi ve İçerikler

Muhammed Ali Kimdir? Hakkında Bilgiler

174

Muhammed ali kimdir? Hakkında bilgiler nelerdir? Bugün bir hikaye ile başlayalım. 1954’te bir gün, Kentucky, Louisville’de 12 yaşındaki bir çocuk, değerli bisikletinin çalındığını fark etti. Kızgın çocuk, yakındaki Columbia Spor Salonuna gitti. Orada, spor salonunda boksör yetiştiren Joe Martin adlı bir polis memuruna suçu bildirdi. Martin ise çocuğa dövüşmeyi öğretmeyi teklif etti.

Muhammed Ali Hakkında Bilgiler

Bu hikayeyi daha önce duydunuz mu? Eğer duyduysanız, çocuğun Martin’in teklifini kabul ettiğini biliyorsunuzdur. Martin’in sayesinde boks yapmayı öğrendi. Daha sonra birçok kişi ona “En Büyük” demeye başladı. Diğerleri onu Louisville Lip olarak adlandırdı. Bir kelebek gibi uçtuğu ve arı gibi sokmasıyla biliniyordu. Kim hakkında konuşuyoruz? Tabi ki Muhammed Ali hakkında.

Joe Martin ile antrenman yapan Ali, hızlı bir şekilde bir savaşçı olmaya söz verdi. Çok çalıştı ve birçok ulusal turnuva kazandı. Daha sonra 1960 yılında Roma’da Olimpiyat Oyunlarında yarıştı. Ali kendi ağırlık sınıfında boks dalında altın madalya kazandı.

Ali eve döndüğünde ırkçılığa maruz kaldı. 1960’ların Sivil Haklar Hareketi yoluna katıldı ve Ali ikinci sınıf bir vatandaş gibi muamele görmekten hayal kırıklığına uğradı. Bir efsane, Ali’nin Louisville’deki ayrı bir öğle yemeği tezgahında yemek yemeyi reddettikten sonra altın madalyasını Ohio Nehri’ne attığını iddia ediyor. Bu hikaye doğru muydu? Kimse tam olarak bilmiyor. Ancak Ali’nin altın madalyasının bugün nerede olduğunu da kimse bilmiyor.

Kısa süre sonra, genç boksör yeteneği kadar kişiliğiyle de tanındı. Ali’nin çekiciliği, zekası ve kendine güveni eşsizdi. Sık sık kafiye ile konuşurdu. Ali, yaklaşan bir maçı olduğunda, kazanacağı turu tahmin ederdi. Ayrıca asla kendi yeteneğini küçümseyen biri değildi – aslında, herkesten çok önce kendisine “En Büyük” adını verdi.

Muhammed Ali Kimdir? Hakkında Bilgiler

Muhammed Ali Neler Başardı?

Ali, Şubat 1964’te Olimpiyat altınından bile daha büyük bir ödüle göz dikti. Sonny Liston’a dünya ağır sıklet boks şampiyonası maçına meydan okudu. Ali, sekizinci turda kazanacağını söyledi. Birçok insan buna karşı çıktı. Liston’ın genç boksörü kolayca yeneceğini düşündüler. Ancak Ali maçı kazandı ve bunu sadece altı turda başardı.

Ali, dünya ağır siklet şampiyonu olduktan iki gün sonra İslam’a girdiğini açıkladı. Ayrıca, ABD’deki Siyah Amerikalı Müslümanların bir örgütü olan İslam Milleti’nin bir üyesi olduğunu da paylaştı. İslamiyet inançlarını ona arkadaşı olan Malcolm X tanıttı. O zaman, grup siyah milliyetçiliği ve İslam’ın ideallerini öğretmekle biliniyordu.

Ali, 1966’da ABD Ordusu’na gönderildiğini öğrendi. Vietnam Savaşı’na açıkça karşıydı ve “onlarla Vietkong’la sorunlarının olmadığını” söylüyordu. Ali, ABD’de kendisinin ve diğer Siyahların insan haklarından mahrum bırakılırken savaşa girmeyi planlamadığını açıklayarak, “Halkımın gerçek düşmanı burada” dedi. Nisan 1967’de Ali, savaşta hizmet etmeyi resmen reddetti. Müslüman inancına atıfta bulundu ve vicdani retçi olduğunu söyledi.

Sonuç olarak Ali, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bu mahkumiyete itiraz etti ve özgür kaldı. Yine de unvanı elinden alındı ​​ve ABD’de boks yapmaktan men edildi. Kararını vatansever olarak gören ülke çapında birçok kişi tarafından küçümsenmişti.

1970 yılında Ali’nin mahkumiyeti ABD Yüksek Mahkemesi tarafından bozuldu ve ünvanını geri almaya kararlı olan ringe döndü. Ali, 1971’de o zamanın şampiyonu olan Joe Frazier’e meydan okudu. İkili, Frazier’in kazanan ilan edilmesinden önce 15 tur için savaştı. Ancak bu Ali’nin kariyerinin ilk kaybıydı.

Sizce Ali bunun, onu durdurmasına izin mi verdi? Tabii ki değil! Eğitime devam etti ve iki yıl sonra, bir rövanşta Frazier’i yendi. Daha sonra, 1974’te George Foreman’ı ikinci kez ağır sıklet dünya şampiyonu olmak için mağlup etti. 1978’de üçüncü kez kaybetti ve unvanı daha sonra geri aldı.

Ali, 1981’de bokstan emekli oldu. Son rekoru 56 galibiyet ve sadece beş mağlubiyet içeriyordu. Galibiyetlerinden 37’si nakavttı. Daha sonra 1990’da Uluslararası Boks Onur Listesi’ne alındı. Ayrıca 1996’da Olimpiyat Meşalesini yaktı. 2005’te Ali’ye Özgürlük Madalyası verildi.

Muhammed Ali Nasıl Hatırlanır?

Muhammed Ali daha sonralarda İslam Milleti’nden ayrıldı. Yine de hayatının geri kalanında sadık bir Müslüman olarak yaşadı. Özel Olimpiyatlar ve Bir Dilek Tut Vakfı ile ilgilenen bir hayırsever oldu. Muhammed Ali Parkinson Merkezini de destekledi. 2005 yılında Louisville’deki Muhammad Ali Center’ı “insanlara olabileceklerinin en iyisi olmaları için ilham vermek” adına açtı.

Ali, 3 Haziran 2016’da vefat etti. Bugün, tüm zamanların en iyi sporcularından biri olarak anılıyor. Boks tutkunları onu Ali Shuffle ve uyuşturucu ipi gibi hamlelerden tanır. Ayrıca, başkalarına birbirlerine saygı duymaları için ilham verme isteğiyle de hatırlanıyor. Muhammed Ali’nin en önemli mirası sizce nedir?

Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali hakkında bilgiler nelerdir? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.