Genel Bilgi ve İçerikler

Egzersiz Yaparken Nasıl Beslenmek Gerekir?

84

Egzersiz yaparken nasıl beslenmek gerekir? Egzersiz yapan kişiler genel olarak bu soruya yönelik net bir cevap aramaktadır. Yaz ayının gelmesiyle birlikte fazla kilolardan kurtulma telaşı içerisine girdiğinizi görebiliyoruz. Hal böyle olunca ekibi olarak egzersiz esnasında nasıl besleneceğiniz hakkında bilgi vermek istedik.

Egzersiz Yaparken Nasıl Beslenmek Gerekir?

Aerobik egzersizler olarak bilinen pilates ve fitness vücuttaki karbonhidrat ve proteinleri egzersiz anında kullanıyor. Bu enerjiler kaslarda bulunan ve anlık olarak aldığımız besinlerden açığa çıkan enerjiler arasında. Yapılan araştırmalara göre vücut yapılan egzersiz türüne göre değil, antrenmanın amacı, sıklığı şiddeti ve aralığına göre aldığı enerjiyi kullanıyor. Bu noktada yapılan egzersizlerde enerji kullanımı bazen yağlardan bazen de kaslardan alabiliyor.Uzmanlara göre yapılan egzersizlerin amacı, sıklığı ve şiddeti beslenme programını şekillendiriyor.

Fazla yağlardan nasıl kurtuluruz?

Vücuttaki fazla yağlardan kurtulmanın en doğru yolu kas ve su oranını artırmaktan geçmektedir. Egzersiz esnasında protein ihtiyacını yeterince karşılayamazsanız kas kaybına sebep olur, kilo verebilir ancak sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olamazsınız. Egzersiz süresince hiç kilo veremeseniz dahi kas oranınızı artırır yeterince su oranına sahip olursanız, yağ oranınız düşer ve aynı kiloda kalsanız dahi endişe etmeyin. Kişiye göre farklılık göstermekle birlikte bu yapılanlar 1-2 beden küçülmenizi sağlayacaktır. Doğru ve iyi bir beslenme programıyla 1 kilo verilse bile vücudunuzdaki değişiklikler sizi epey şaşırtacaktır.

Sağlıklı zayıflama nasıl olur?

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için egzersizleri ve beslenmeyi birbirinden ayırmamak gerekiyor. Her egzersiz kişiye göre farklılık gösterse de protein ağırlıklı beslenme ön plana çıkmaktadır.

Spor öncesi alınan basit şekerler egzersiz performansınızı artıracaktır. Ayrıca egzersizlerden en az 1 en fazla da 2 saat sonra alınacak proteinler kaslarınızın yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Egzersizlerde 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca öğün atlamamanız sağlıklı beslenme ve zayıflamanın temel kurallarından olduğunu unutmayın.

Doğru beslenme ve Egzersiz Egzersiz Yaparken Nasıl Beslenmeli?

Spor yapılan günlerde günlük karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayın ve protein ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuzu düzenli egzersize alıştırın.

Kendi vücudunuzu başkalarınkiyle kıyaslamayın ve kendi potansiyelinizi asla küçümsemeyin. Amacınız ne olursa olsun, önceliğiniz her zaman sağlık olmalıdır. Bunun için de iyi dinlenmeli, düzenli egzersiz yapılmalı ve doğru beslenmelidir.

Bugünkü yazımızda sizler için egzersizde nasıl beslenmeli, egzersiz yaparken nasıl beslenmek gerekir? Sorularını elimizden geldiği kadarıyla cevaplandırdık. Umarız sağlıklı beslenirken sağlıklı kilo vermeyi de başarır, kendinizi seveceğiniz güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.