Genel Bilgi ve İçerikler

Amatör Telsizcilik Nedir? Amatör Telsizcilik Sınav Başvurusu

122

Amatör telsizcilik nedir? Amatör telsizcilik sınav başvurusu nasıl yapılır? Kıyı emniyeti genel müdürlüğü tarafından yılda iki defa mayıs ve kasım aylarında yapılan sınav ile amatör telsizcilik belgesi verilmektedir. Amatör telsizcilik yetki belgesi konusunda tek yetkili merci Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüdür.

Amatör telsizcilik tamamen bir gönül işidir. Bu işi seven, kurallarına bağlı olanlar tarafından gerçekleştirilen ve yaşatılan bir hobidir.

Amatör Telsizcilik Nedir?

Siyasi yada ticari bir amacı olmayan, bireysel özveri ile çaba sarf edilen ulusal ve uluslar arası telsiz ve radyo haberleşmesi alanında araştırma yapan ve haberleşilen bir hobidir amatör telsizcilik.

Amatör kelimesinin öz anlamına bağlı kalınarak yaptığı işi benimseyen ve geliştiren amatör telsizcileri tüm dünyada kabul görmüş saygı duyulan kişilerdir. Türkiye’de kıyı emniyeti telsiz sınavı ile alınan yetki belgesi kullanılarak yapılan amatör telsizcilik, bireysel hobi olmanın yanı sıra bir çok fayda da sağlamaktadır.

Dünya’da Amatör Telsizcilik

Amatör telsizciler, devletlerinin kendilerine verdiği lisansları kullanırlar ve bu iş için özel olarak ayrılan frekanslarda haberleşme sağlarlar. Haberleşme koşullarını geliştirmek tamamen amatör tesizcilere bırakılmıştır.

Amatör telsizcilerinin yaptığı çalışmalar günümüzde kullanılan bir çok teknolojik gelişmenin öncüsü olmuştur. İlk uydu tasarlanması, haberleşme alt yapısının gelişmesi, afet zamanlarında fayda sağlanması tamamen amatör radyo ve telsizciler tarafından yapılmıştır.

Amatör Telsizciler Profesyonel Olabilir Mi?

Elbette. Zamanla amatör telsizciler, profesyonel bir telsizci olabilir. Amatör ve profesyonel telsizciler için günümüzde motorola telsiz iyi bir seçimdir. Motorola, bu konuda kendini kanıtlamış en iyi firmalar arasında yer almaktadır.

Telsiz nereden satın alınır? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi vizyontelsiz.com.tr ‘dir.

Türkiye’de Amatör Telsizcilik

Türkiye’de amatör telsizcilik 1983 yılında yapılmaya başlanmıştır ve kıyı emniyeti genel müdürlüğü telsiz sınavı ile alınan lisansla yapılabilmektedir. Türkiye’de eski popüler zamanını kaybetmiş olsa da yaklaşık 10 bin civarında amatör telsizci bulunmaktadır.

Amatör Telsizci Nasıl Olunur

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün yılda iki defa açtığı sınavlara girerek alınan A, B ve C belgeleri ile yapılmaktadır. Amatör telsizcilik sınav zamanı ve yeri Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından 30 gün önce duyurulur.

Telsizcilik sınavına başvuracak olanların 12 yaşından büyük olmaları gerekmektedir, reşit olmayanların veli izni şartı vardır.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü internet sayfası ve turkiye.gov.tr sitesine giriş yapılarak e-devlet sistemi  aracılığı ile ulaşılan uygulama kullanılarak sınav başvurusu istenilen şartlar yerine getirildikten sonra yapılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.