Genel Bilgi ve İçerikler

Oyun Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

478

Oyun yapmak için bilinmesi gerekenler neler? Bilgisayar sahibi ve akıllı telefon sahibi olan kişi sayısı Dünya genelinde giderek artıyor. İnsanlar boş vakitlerinde eğlenebilmek adına bilgisayar oyunları oynayabiliyor. Bu da oyun geliştiricilerinin, bu konuda merak içerisinde olan kişilerin doğal olarak önünü açıyor. Peki ancak neleri bilmek ve neler yapmak gerekiyor? Sizler için bu konuda bazı bilgiler sunmak isteriz.

Oyun Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Oyunlara karşı bir ilginiz varsa, hem kendi oyununuzu yapabilmek hem de bu sektörde iş bulabilmek mutlaka aklınızdan geçmiştir. Oyun programlayabilmek oldukça zaman gerektiren ve oldukça para kazandıran bir iştir. Bunun yanında oyunlara ve programlamaya karşı ilgisi olan kişiler için oldukça eğlenceli bir iş alanıdır. Fakat oyun yapabilmek uzun eğitimler ve uğraşlar gerektiren bir süreçtir.

oyun yapmak için bilinmesi gerekenler

Mobil ve PC Oyunları

Bilgisayar üzerinde yapılan oyunlar oldukça kaliteli ve aşırı detay içeren programlama bilgisini içerir. Bunun yanında grafiksel bilgiler ve tecrübeler gerekmektedir. Bu yüzden bir oyunun yapımında onlarca kişilik ekipler yıllarca çalışmaktadır. Bunun yanında mobil oyunlar da belirli bir programlama ve grafik bilgisi gerektirse de, bilgisayar oyunlarına göre daha az uğraş gerektirir.

Fakat her iki durumda da programlamaya başlamalı ve oyun yapabilmek için ihtiyacınız olan yazılımları öğrenmelisiniz. Bunun için öncelikle hangi platformda ve ne yapıda bir oyun yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin Android işletim sistemli telefonlar için bir oyun yapmayı düşünüyorsanız mutlaka Java dilini öğrenmeye başlamalı ve Unity gibi video oyun motorlarını öğrenmeniz gerekmekte.

Video Oyun Motorları

Her video oyununun arkasında bir oyun motoru bulunmaktadır. Büyük oyunlar üreten büyük şirketler öncelikle kendi oyun motorlarını üretmektedirler ancak birçok oyun hazır oyun motorlarıyla oluşturulmaktadır. Kendi oyun motorunuzu yazmanız yıllar süreceği için hazır bir oyun motoru ile oyun yapmaya başlayabilirsiniz. Oyun motorları sayesinde hem dinamikleri hem de programlamayı daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Birçok oyun motoru ücretlidir fakat ya ücretsiz deneme sunmaktadır ya da yeni geliştiriciler için ücretsiz ve demo bir versiyon bulundurmaktadır. Oyun yapmaya başlamak ve oyun geliştirmek için kullanabileceğiniz en iyi oyun motorları şöyledir;

  • CryEngine (Crysis, Farcry gibi oyunlar bu video oyun motoru ile yapılmıştır)
  • Unity (Mobil oyunların neredeyse hepsi ve bilgisayar oyunlarının birçoğu bu video motoru ile yapılmaktadır)
  • Unreal Engine (Özellikle Epic Games tarafından kullanılan oyun motorudur)
  • Godot (Hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu oyunlar yapmanıza yarayan oyun motorudur)

Bunların dışında programlama seviyesine göre çok profesyonel veya oldukça basit oyun hazırlama yazılımları da bulunmaktadır. Programlama bilgisi oyunlarınızı daha da kişiselleştirmenize ve istediğinizi yapmanıza yarar. Bir hikâye oluşturabilmek için ise mutlaka programlama bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Bugün bu yazılımlardan birini kullanmaya başlayarak, yazılımın kullandığı yazılım dilini öğrenerek kendi oyunlarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Temelde bu iki işlemi öğrendiğinizde gerisini deneyerek geliştirebilirsiniz. Fakat bu sürecin bir günlük süreç olmadığını unutmayın. Zamanla kendinizi geliştirebilir ve oyunlarınızı daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

Günümüzde çok sayıda kişi oyun yapımına yönelik bilgi edinmek istemekte, oyun yapmak istemektedir. Ancak bu süreç uzun sürebilir. Ve yeterli eğitimlerin mümkün olan en iyi şekilde alınması gerekebilir. Rakiplerinizden kendinizi daha iyi bir şekilde geliştirmeye gayret göstermeniz son derece önemlidir. Bununla birlikte daha yenilikçi düşünebilirsiniz. Sadece bir kaç bilgi ile çok fazla grafiği olmadan, akılda kalıcı oyunlar yapabilmek de mümkündür.

Sizler için oyun yapmak için bilinmesi gerekenler neler? Sorunuza en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.