Genel Bilgi ve İçerikler

Civciv Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

895

Civciv cinsiyeti nasıl anlaşılır? Civcivin horoz mu, tavuk mu olduğu nasıl anlaşılır? Kümesli hayvan yetiştiriciliği bölümünde etkinlik gösteren veyahut göstermek isteyen kişilerin en merak ettiği sualler arasında civcivin cinsiyeti nasıl anlaşılır suali bulunmaktadır.  Yazımız içinde bu problemin yanıtını 4 fark metot ile izah ederek kişilerin kendilerine en kolay gelen yolla kolayca cinsiyet tespit etmeleri yapabileceklerini belirtmek istiyoruz.

Civciv Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Metotlar konusunda bilgiler;  Silver(Beyaz) ve GMetotlar konusu ile ilgili bilgiler;  Silver(Beyaz) ve Gold (Açık Sarı-Kahverengi) Metot Yetiştirici bölümünde eksper olan şahıslar genellikle  Yalnızca erkek civcivlere ait birtakım kalıtsal etmenler dışa rahatlıkla sızdırılabilmekte olup yetiştiriciler doğrulusunda anlık olarak gözlemlenecektir.

Bu özellikler genelde tüy üzerlerinden rahatça görülebilmekte.   Erkeklerde tüy üstünde kalıtsal olarak ak lekeler sahip olunan olurken dişilerde kahverengi lekeler oluşabilmektedir.  Çubuklu ve Çubuksuz Metot Tüyleri üzerinden cinsiyet ayrımında bulunamayan şahıslar emeliyle yukarıda da bildirdiğimiz gibi metot biçimi olabildiğince fazladır.

Determine denilen tüy üzerindeki renk ayrımı birtakım hallerde belirleme edilemeyecek bir hal almaktadır. Bununla beraber civcivlerin kafatasından da belirleme edilebilmektedir. Fenotipik olarak civciv kafatasında belirleyen renklerde cinsiyet ayrımı yapabilmede etkin olarak kullanılabilmektedir. Kafatasında kara izlerin bulunması civcivin erkek, kara üstüne ak izlerin bulunması dişi olduğunu göstermektedir.

Tüylerde Uzamayla Civciv Cinsiyeti Anlama

Hızlı ve Yavaş Tüylenme Metot Tüylerde ortaya gelen uzuma sürati da civcivlerdeki cinsiyet belirlenmesi yapabilme de ön tasarıya çıkmaktadır. En kolay şekilde Civcivin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır sualinin yanıtını arıyorsanız tüylerdeki uzama vaziyetinden kalaylıkla bu hali öğrenebilirsiniz. Şayet kanat tüylenmeleri yavaş ve kısa olursa cinsiyetinin erkek olduğunu, süratli ve uzun olması halinde da cinsiyetinin dişi olduğunu söyleyebiliriz.

Toplu vaziyette yüzlerce civcivi bir araya toplayarak cinsiyetlerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yapılması şart olan tek şey; civcivlerin alakasını çekebilecek hareketler yapmaktır. Ufak bir el çırpması tavukların alakasını çekecektir. Şayet civcivler arasında kafasını kaldırıp sesin nereden yaklaştığını gözlemleyen civcivler var ise şunlar erkek başka bir deyişle horozdur. Hareket etmeden yem yemeye devam edenlere erkek, hareketsiz kalanlar ise dişi olduğunu söyleyebiliriz.

Civciv cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.