Genel Bilgi ve İçerikler

Medikal Maskelerin Koruyuculukları Üzerine İnceleme

145

Günümüz salgın hastalık zamanında maskelerin önemi oldukça arttı. Bu tarz cerrahi maskelerin koruyucu olma ihtimali yüksek ya da hiç koruyamama gibi durumları olabiliyor.

Maske Nedir?

Kişinin bulaşıcı hastalıklar için aldığı önemlere karşı koruyucu bir bariyerdir. Grip, nezle, salgın gibi durumlarda hem kendini hem de karşısındaki insanı koruması gerekir. Bu gibi durumlarda bu tarz maskeler kullanılır.

Maske Nasıl Takılır ve Nasıl Kullanılır?

Cerrahi maskeler önemli derecede hijyen gerektiren ürünlerdir. Özelikle ağız yoluyla bulaşan hastalıkların önüne geçmek için maskeyi takmak üzere belirli kurallar vardır.

Bu kurallar şu şekildedir;

  • Maske takılmadan önce eller yirmi saniye kadar bol su ve köpükle yıkanır.
  • Daha sonra yıkanan eller tek kullanımlık peçete ya da mendil yardımı ile kurulanır.
  • Maskelerin ip bölümlerinden tutulara kulak arkasına ipler geçirilir.
  • Kesinlikle maskenin ön kısmına ellenmez.

Maskeyi taktıktan sonra gün içerisinde kullanılan maske çıkarılır ve yerine yenisi takılmalıdır. Bir maskeyi defalarca kullanmak sakıncalıdır. Temiz olunduğu düşünülen maske için açık bir havada havalandırılabilir.

Maske İpi Çeşitleri

Maskeler gün içerisinde uzun süre kullandığı için kulak arkasını rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda çeşitli maske ipleri vardır. Kişinin tercihine rahatına kalmıştır.

Bu maske ipleri şu şekilde adlandırır;

  • Bez maske ipi
  • Düz maske ipi
  • Medikal maske ipi vardır. Bu tarz maskeler kişinin zorlanmaması açısından çeşit çeşittir. Hiçbir şekilde hijyen ile alakası yoktur.

Bez maske ipi, oldukça pratiktir, bez olduğu için maske takıldığında uzun bir süre daha kullanılsa kulağı acıtma şansı yoktur. Bezden yapıldığı için hafiftir. İstenirse arkadan bağlanma yapılması da mümkündür.

Düz maske ipi, bu tarz maskeler kulağı acıtabilir. Kişinin çok uzun süre içerisinde takacağı maskeyi düz ipten tercih etmemesi gerekir. Aksi hale kulak arkası yara olabilir ve hatta kullanılmaya devam ettiği taktirde baş ağrısı bile yapabilir.

Medikal maske ipi, günlük kullanıma pek uymayan bu tarz maskeler genellikle kişinin tercihine bırakılır. İpin kulağı acıtma şansı vardır bu sebepten dolayı bağlamalı olarak kullanılabilir. Kişinin kafa yapısına uygun genişlikte ipi ayarlamak mümkündür.

Maskelerin Önemi Nedir?

Maskeler kişiyi hemen hemen tükürük yolu ile bulaşan her hastalıktan korumaya yardımcı olur. Bu sebepten dolayı ciddi bir önemi vardır. Kişi zorunluktan taktığı için genellikle rahatına uygun tarzda maske aranır. Bez maske ipi en uygun olanıdır. Bu sayede hem korunur hem de kulağında ipin varlığı hissedilmez.

Eğer hissedilseydi maske takmak işkence haline gelir. Düz maske ipi ise hemen hemen çoğu yerde bulunan herkesin kullandığı maskelerdir. Genellikle tercih edilmemesi gerekir. Maskeler arasında en kullanışsız olduğu için hastalıkları engelleyen maskeyi takmak işkence olur. Medikal maske ipi doktorların tercih ettiği maskelerdir genellikle kısa operasyon sırasında hastanın sağlığını korumak amaçlı kullanılır ve ip olarak kullanışsızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.