Genel Bilgi ve İçerikler

Hamlık neden olur hamlık nasıl geçer?

620

Hamlık neden olur hamlık nasıl geçer? Olağan fiziksel aktivitelerin ya da düzenli uygulanan egzersiz ve spor faaliyetlerinin şiddetinin artırılması ya da rutin fiziksel aktivitelerin üzerine çıkıldığında hamlık ya da et kesiği olarak bilinen kas ağrıları oluşmaktadır. Bu ağrılar genelde 12 ile 24 saat sonrasında şiddetlerini artırarak insanları rahatsız ederler.

Hamlık Neden Olur?

Hamlığın meydana gelmesindeki ana sebep, kullanılmayan kas ile birlikte kas gruplarının alışılmışın dışında birden zorlanması sonucu kaslarda oluşan zedelenmelerdir. Vücut bu zedelenmeleri tedavi edebilmek için bu kas gruplarına salgılamış olduğu çeşitli kimyasalları gönderir. Bu kimyasallar kasları onarırken vücuttaki acı reseptörlerini uyararak acı oluşmasına neden olurlar.

Hamlık neden olur hamlık nasıl geçer

Hamlık nasıl geçer?

Hamlığın geçmesi için öncelikle kendinizi iyi analiz etmelisiniz. Söz gelimi çok hareket etmeyen ve neredeyse hiç spor yapmayan biriyseniz spor aktivitelerine yavaş yavaş ağırlık verebilirsiniz. Bu sayede kaslara fazla yüklenmeden kasların gelişmesine yardımcı olabilir ilerleyen zamanla hedeflediğiniz tempoya kavuşabilirsiniz.

Spor yapmadan önce uygulanacak ısınma, gerdirme ve esnetme hareketleri oluşabilecek hamlığın etkilerini azaltabilir. Bu hareketlerle olası sakatlanmalardan da korunabilirsiniz.

Hamlığın önlenmesinde uygulanabilecek diğer bir yöntem de sağlıklı beslenmedir. Kaslarımızda vücudumuzdaki diğer organlar gibi vitamin ve minerallere ihtiyacı bulunur. Eksik alınan vitamin ve minerallerin hamlığın etkilerini artırabileceği unutulmamalıdır. 

Hamlık özellikle tarım işçilerinde de olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Karadeniz’de fındık toplayan işçiler ilk günlerde diz ağrısı şeklinde hamlık şikayetleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Sizler için hamlık neden olur? Hamlık neden geçer? Sorularına yönelik en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmışsınızdır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.