Genel Bilgi ve İçerikler

Online Alışveriş Nasıl İptal Edilir?

232

Online alışveriş nasıl iptal edilir? Online alışveriş günümüz modern insanının yoğun hayatı içinde ihtiyaç duyduklarını satın almada sık başvurdukları bir yöntemdir. İnsanlar sınırlı vakitleri içinde tek tek mağaza gezerek ihtiyaçlarını satın almaktan ziyade internetten hızlı bir şekilde alışveriş ihtiyacını karşılamayı seçmektedir. Bu alışveriş esnasında kişi kimi zaman satın aldığı bir ürüne ihtiyacı olmadığını fark edebilmekte, satın almaktan vazgeçebilmekte ya da gelen bir ürünü beğenmeyerek iade etmek isteyebilmektedir.

Birçok online alışveriş sitesi, ürün kargoya verilene kadar siparişi iptal etme hakkı sunmaktadır. Kişi satın aldığı ve parasını ödediği bir ürünü, kargoya verilene kadar istediği zaman iptal edebilir. Kargoya verildikten sonra ise ürünün eline ulaşmasını beklemeli, daha sonra iade etmelidir.

Online Alışveriş Nasıl İptal Edilir?

Online alışveriş siteleri genellikle siparişlerini iptal eden alıcılardan bir sebep belirtmelerini beklemektedir. Bu sebepler aldığınız üründen vazgeçip başka ürün seçmeniz, ödeme yöntemini değiştirmek istemeniz olabilir. Eğer alınan ürün hazırlanmaya başlanmadıysa ya da kargoya verilmediyse, sipariş direkt olarak iptal edilecektir.

Süreç, genel olarak siteden siteye göre de değişebilmektedir. Bazı alışveriş siteleri, müşterilerine iptal konusunda büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Bazıları ise tam tersi, bu süreci oldukça zor bir hale getirebilmektedir.

Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?

Her alışveriş sitesinde, istediğiniz ürünü seçip satın aldıktan sonra aldığınız ürünleriniz profilinizin içindeki siparişlerim yazan kısma aktarılır. Bu siparişlerim bölümünde siparişin durumu, kargoya verilip verilmediği, kaç adet ve hangi ölçülerde satın alındığı takip edilebilir. Siparişin altında mutlaka bir iptal butonu da yer almaktadır.

Online alışveriş yaptıktan sonra siparişini iptal etmek isteyen kişinin yapması gereken tek şey, siparişlerim bölümünden satın aldığı ürünü bulmak ve altında yazan “iptal” butonuna tıklamaktır. Siteler bu konuda kişiye yardımcı olmakta, herhangi bir problem çıkarmadan siparişlerini iptal etmektedir.

İptal Nedenleri

Online alışveriş siteleri, iptal edilen ürünlerin nedenini bilmek isterler. Bu iptalin kişinin kendi problemleri neticesinde mi gerçekleştiği yoksa kendi sitelerinden kaynaklanan bir probleme mi dayandığı online alışveriş siteleri için önemli bir konudur. Bu sebeple sipariş iptalinin nedeni belirtilirken oldukça açık ve dürüst olunmalıdır. Kişi eğer aldığı bir ürünün farklı bir bedenini almak istiyorsa, siparişini iptal ettikten sonra yeni bedeniyle tekrar bir sipariş oluşturabilir. Siparişi oluşturmak için iptal gerçekleştikten sonra beklemesinin gerekmemesi olumlu bir özelliktir.

Online alışveriş nasıl iptal edilir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.