Genel Bilgi ve İçerikler

Zayıflama Şekeri Düşürür Mü?

277

Zayıflama şekeri düşürür mü? Kilo kaybı şekeri düşürür mü? Soruları günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Fazla kilolarınız varsa ve şeker hastasıysanız, kan şekerinizi düşürecek, sağlığınızı iyileştirecek olan fazla kilolarınızdan kurtulmak en önemli tedavi basamaklarından birini oluşturacaktır.

Zayıflama Şekeri Düşürür Mü? Kilo Kaybı ve Şeker

Kilo verirken kan şekeri, insülin ve ilaç ayarlamaları özel dikkat gerektirir. Bu sebeple doktora danışmadan herhangi bir diyet programını uygulamak doğru olmayacaktır.

Eğer 10-15 kilogram verebilirseniz, bunun sağlık açısından avantajları şunlardır :

*Kan şekerinde düşme

*Kan basıncında düşme

*Daha iyi kolesterol seviyeleri

*Kalçalarınız, dizleriniz, ayak bilekleriniz ve ayaklarınız üzerinde daha az stres

*Daha fazla enerji

*Daha parlak ruh hali

*Diyabet ve Kilo Kaybı için Doğru Denge

*Kilo verirken kan şekeri seviyeleriniz üzerinde sıkı kontrol sahibi olun. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirirken yüksek veya düşük seviyeler elde etmek istemezsiniz.

Diyabetli birinin günde ortalama 500 kalori kesmesi zayıflama için genellikle güvenlidir. Protein, karbonhidratlar ve yağdan dengeli eksiltme yapılmalıdır. Uzman diyetisyenler yetişkinler için bir öğündeki besinsel kalorileri dağılımının dengeli olabilmesi için aşağıdaki şekilde ayarlanması gerektiğini söylüyor:

-% 45 – % 55 karbonhidrat

-% 25 – % 35 yağ

-% 10 – % 35 protein

Lifli olan karbonhidratlar (örneğin tam tahıllı ekmek ve sebzeler) çok daha iyidir, çünkü kan şekerinizi yükseltir ve hızlı bir şekilde düşmesine neden olurlar.

Şekerin Düşmesine Egzersiz Nasıl Yardımcı Olur

Egzersiz yapmanın birçok faydasından biri, kan şekerinizi dengede tutmaya yardımcı olmasıdır. Sağlığınızı iyileştirmek için haftada en az 2,5 saat tempolu yürüyüş gibi hafif aerobik egzersizler yapmayı hedefleyin. Zamanı istediğiniz şekilde bölebilirsiniz.

Kilo vermenize yardımcı olmak için daha fazla fiziksel hareket yapmanız gerekir. Ayrıca haftada en az iki kez kuvvet antrenmanı yapmalısınız. Bir spor salonunda, el ağırlıklarında ve hatta kendi vücut ağırlığında ağırlık makinelerini kullanabilirsiniz.

Fiziksel aktivite hem kan şekerini hem de kas dokusunda ve karaciğerde depolanan şekeri yakar. İnsülin veya diğer diyabet ilaçları kullanıyorsanız, egzersiz yapmaya başlarken kan şekeri seviyenizi yakından izlemelisiniz. Zamanla, düzenli olarak egzersiz yaparsanız doktorunuza danışarak, ilaç ve insülin dozlarını düşürebilirsiniz.

Her Egzersiz Türü Kan Şekerini Farklı Etkiler

Aerobik egzersiz – koşu veya koşu bandı antrenmanı – kan şekerinizi hemen düşürebilir.

Halter veya uzun süre çok çalışmak, saatler sonra kan şekeri düzeyinizi etkileyebilir. Bu, özellikle egzersiz yaptıktan sonra araba kullanıyorsanız, bir sorun olabilir. Direksiyonun arkasına geçmeden önce kan şekerinizi kontrol etmeniz için birçok nedenden biri. Meyve, kraker, meyve suyu ve soda gibi atıştırmalıklar taşımak da iyi bir fikirdir.

Kan Şekerini Dengelemek İçin Öneriler

  1. Daha Az Yiyin Ama Sık Yiyin

Diyabetiniz varsa, özellikle insülin alıyorsanız kan şekeri düşüşlerinden kaçınmak önemlidir. Bu nedenle, kalorilerinizi küçültmenin bir yolu olarak atıştırmalıkları kesmek bir seçenek değildir. Ancak daha sık yemek zorunda kalmanız daha fazla yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Gün boyunca küçük porsiyonlar yemek, kan şekerinizi sabit tutarken kalori kesmenin iyi bir yoludur. Hareket halindeyseniz, atıştırmalıkları önceden planlayın.

  1. Kaloriyi Değil Dengeyi Düşünün

Diyet yaparken, kan şekerini dengede tutmak için doğru karbonhidrat, protein ve lif karışımını almanız gerekir. Yalnızca kalorilere odaklanmak aslında kilo kaybını engelleyebilir. “Kas ve metabolizmayı desteklemek için proteine, enerjiyi sürdürmek için vitaminlerin ve karbonhidratların emilmesi için yağa ihtiyacınız vardır.

Yemek başına 30 ila 45 gram karbonhidrat, 20 gram protein ve 7 ilae10 gram lif hedefleyin. Örneğin, yumurta kahvaltısı (protein kesmeden kalorileri kesmek için yumurta kullanabilirsiniz), doğranmış tatlı patates, fasulye önerilebilir. Ya da acele sabahları, dilimlenmiş meyve ve bir avuç badem ile yoğurdu deneyin.

 Egzersizin Kan Şekerine Etkisi

Egzersiz, kasların insüline ihtiyaç duymadan glikoz almasına yardımcı olur ve zaman içinde insülin duyarlılığını artırır. Diyabetli insanlar yavaş başlamalıdır. (Henüz aktif değilseniz, önce doktorunuzla konuşun.)

Kuvvet antrenmanını atlamayın. Kas kütlesi yaşla azalır, ancak diyabet bu kayıp oranını hızlandırabilir. Ağırlık kaldırmak kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca daha fazla kas, istirahat halindeyken bile daha fazla kalori harcamanızı sağlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.