Genel Bilgi ve İçerikler

Yeni Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

184

Yeni dil öğrenmenin faydaları nelerdir? Öğrenmenin yaşı yoktur, insanlar farklı yaşlarda, farklı bilgiler edinebilir. Bazı kişiler ise kendisini yeni bir şey öğrenmeye genel olarak kapatmış ve belirli bir hayat düzenine kendisini alıştırmış durumdadır. Her gün televizyon izlemek, her gün oyun oynamak, her gün aynı şeyleri yapmak gibi…

Dil Nedir? Yeni Bir Dil Neden Öğrenmek İsteriz?

Yeni bir dil, lisan öğrenmenin bize getirileri çok fazladır. Dil bir iletişim aracıdır. Birbirimizle anlaşmamızı sağlayan ve karşıt düşünceleri aktaran bir araçtır.

Öncelik olarak kendi dilimizi doğru bir şekilde tanımalı ve kurallarıyla birlikte bilmeliyiz. Kendi dilimizin, yozlaşmasına ancak bu şekilde engel olabiliriz. Değişen koşullar ve kişilerin arzuları itibariyle yeni bir ortam daha görmek ve yaşamak istemekteyiz. İnsan doğası gereği, nereden ve nasıl geldiğini, yaşadığı ortamdan daha farklı yerler var mı? Gibi hep bir merak içerisindedir. Günümüz şartlarıyla da klasik bilinen meslekler artık rağbet görmemektedir. Bu yüzdendir ki farklı ülkelerde ve yeni insanlarla iletişim halinde olmak istiyoruz.

Yeni Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

İngiliz yazar, Wells’in deyimiyle: “Dil, dünyaya açılan pencerenin anahtarıdır.” Dil sayesinde sağlıklı, etkili, sosyal bir konuşma ve ortam yaratıyoruz.  Aynı zamanda, bir dil öğrenerek yeni bir dünya daha yaratmış oluruz. Yeni bir dil öğrenmenin getirilerine bakacak olursak; çoklu öğrenme becerilerini geliştirir, muhakeme ve yorumlama yeteneğini artırır, hafızayı olduğundan daha etkili kullanıma açar, özgüven ve kendini tanımlama becerileri gelişir, farklı insanlar ve yeni bir dil öğrendiğimizden, genel kültürümüz genişler bununla birlikte dünyaya olduğundan daha farklı bakmayı sağlar.

Yaşadığımız hayatın dışında da yeni bir hayat olduğunun farkına varırız. Çeşitli ülkelerin yaşantısını ve ne gibi geleneklerle ve inançlarla yaşıyorlar bunları öğrenebiliriz. Yeni bir iş aradığımızda, farklı dillerimizin oluşu üreticilerin de dikkatini çekebilir ve işe alınımlarda herhangi bir sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Belki de şu ana kadar yaşamadığınız deneyimleri, farklı bir dil öğrenerek yeni ortamlarda yaşayacaksınız.

Dil öğrenmenin ayrıca freelancer olarak çalışan kişilere de faydası olmaktadır. Örneğin internet üzerinden makale yazan, web tasarım, seo işleri ile uğraşan bir kişi, İngilizce öğrendiği taktirde daha iyi kazanca ulaşabilir. Fiverr.com gibi siteler aracılığıyla satış gerçekleştirebilir.

Tanıştığınız kişilerle de duygusal bağlar kurabilirsiniz ve sosyal ortamınız artar. Sadece kendi ülkemize de bağlı kalmayıp, uluslararası işlerde de bulunma imkanı yaratabilirsiniz. Eğer okumayı seviyorsanız sevdiğiniz yazarların, orijinal metinlerini okuyabilirsiniz. En başta da belirttiğim gibi yeni bir dil öğrenirken, aynı zamanda kendi ana dilimiz de gelişir ve anlam kazanır. Çünkü çoklu düşünme zekası geliştiğinden, olaylara da farklı açılardan ele alabilirsiniz. Uzun lafın kısası; “Bir dil, bir insan demektir.”

Yeni dil öğrenmenin faydaları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye alıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.